Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Slovensku študuje cez 350 väzňov, medzi nimi aj tínedžeri

Autor: SITA, 8. novembra 2014 09:13
väzenie, väznica, väzni Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Medzi väzňami je v tomto školskom roku 384 odsúdených, ktorí sa vzdelávajú v rôznych formách štúdia. Sú medzi nimi aj mladiství odsúdení a obvinení do 16 rokov, ktorí absolvujú povinnú školskú dochádzku, informoval agentúru SITA riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

Podľa zákona o výkone trestu môžu odsúdení získať základné, stredné alebo úplné stredné vzdelanie. Môžu tiež absolvovať rôzne rekvalifikačné kurzy, osvetovo-vzdelávacie programy alebo jazykové kurzy. Každoročne sa organizujú aj alfabetizačné kurzy.


Dobrovoľné vzdelávanie sa

V minulom školskom roku ich absolvovalo 26 odsúdených. Na štúdium sa prihlasujú dobrovoľne. Odsúdení s vysokým stupňom nebezpečnosti sa môžu vzdelávať spravidla individuálnou formou, vysvetlil Baláž. Zbor má enormnú snahu, aby väznené osoby využili možnosť doplniť si vzdelanie. Po prepustení z výkonu trestu majú potom lepšiu šancu uplatniť sa na trhu práce, zdôraznil Baláž.

Odsúdení majú najväčší záujem o štúdium a stredných odborných školách - napríklad v odboroch maliar, kuchár, stolár, automechanik. V poslednom období podľa Baláža zaznamenávajú aj zvýšený záujem odsúdených o získanie maturity, a to hlavne pri odsúdených s minimálnym stupňom stráženia.


Väzni si občas za kurzy platia

V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou v školskom roku 2011/2012 zmaturovali na Arcibiskupskom gymnáziu biskupa P. Jantauscha v Trnave štyria odsúdení a jeden bývalý väzeň, ktorý prišiel na maturitné skúšky už po odpykaní si trestu. Aktuálne na tomto gymnáziu študuje 41 odsúdených.

Náklady na vzdelávanie znášajú odsúdení len vo výnimočných prípadoch, porovnateľných so vzdelávaním ostatných občanov. Napríklad odsúdení z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice - Šaca, ktorí si robili zváračský kurz v Strednej odbornej škole Košice - Šaca, zaň zaplatili 60 eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety