Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na Liptove dohliadajú Rómovia na čistotu aj nočný pokoj

Autor: SITA, 8. novembra 2014 08:42
romovia obcianske hliadky Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 6. novembra (WEBNOVINY) – Dve dvojice Rómov a jeden koordinátor začali v Liptovskom Mikuláši dohliadať na čistotu okolo rómskych obydlí či dodržiavanie nočného pokoja.

Jedenásťmesačné pôsobenie rómskych občianskych hliadok, ktoré bude stáť 117-tisíc eur prevažne z eurofondov, má zvýšiť bezpečnosť v okolí rómskych osád, znížiť počet drobných krádeží a zároveň zlepšiť životnú úroveň v častiach mesta s rómskou populáciou.

"Sociálne dôsledky v nezamestnanosti sa prejavujú nízkou životnou úrovňou celých rodín, alkoholizmom alebo inými závislosťami a tiež rastúcou kriminalitou. Máme problém so životným prostredím a odpadom. Hliadky sa zamerajú na kontrolu obydlí, verejného poriadku či rušenia nočného pokoja. Najdôležitejšie je, že sú znalí miest, kde budú pracovať," povedal primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.


Hliadkam pomôže aj polícia

Rómske občianske hliadky budú pracovať pod dohľadom mestskej polície. Podľa náčelníka Vladimíra Bellu budú najmä kontrolným a výchovným orgánom. "V prípade, že si nebudú vedieť poradiť, prípadne nebudú môcť zasiahnuť, zavolajú na pomoc mestskú, prípadne štátnu políciu. Naši príslušníci často nemajú u mladšej a strednej generácie rešpekt. Veríme, že občianske hliadky si ho prirodzene vybudujú," uviedol Bella.

Dve dvojčlenné hliadky bude koordinovať Martin Baláž. "Využil som príležitosť, pretože som bol nezamestnaný. Myslím, že projekt prišiel v najvhodnejšom čase, aby sa nastolil poriadok. Životná úroveň našich ľudí za ostatné roky klesla, najmä v Hlbokom. Chceme im ísť príkladom a učiť ich, ako sa majú správať, ako vychovávať deti aby začali chodiť do školy a prestali s drobnými krádežami," povedal Baláž.


Uchádzači mali vysokú úroveň

Podľa koordinátorky projektu Sone Kováčikovej z mestského útvaru koncepcií a projektového manažmentu malo o prácu v občianskej hliadke záujem deväť ľudí, pričom všetci v súlade s podmienkami pochádzali zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Vo výberovej komisii mal svoje zastúpenie i Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Prekvapila ich najmä úroveň uchádzačov. Tento projekt sa zväčša realizuje na východnom Slovensku, kde podľa ich slov nebolo takmer z čoho vyberať. V Žilinskom kraji a zrejme aj na strednom Slovensku sme jediná samospráva, ktorá tento projekt zrealizovala," povedala Kováčiková.

Počet potrebných hliadok sa určuje podľa počtu obyvateľov marginalizovaných rómskych skupín. Podľa odhadov žije v Liptovskom Mikuláši asi 1500 Rómov, pričom približne 140 rodín býva v osade Hlboké.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy