Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Primátor žehlí kšefty firmy Žilina Invest, odvolá konateľa

Autor: SITA, 7. novembra 2014 10:42
Choma Primátor Žiliny Igor Choma. Foto: archívne, SITA/Michal Burza
ŽILINA 7. novembra (WEBNOVINY) – Žilinský primátor Igor Choma (Smer-SD) chce kšefty mestskej spoločnosti Žilina Invest s pozemkami vyžehliť odvolaním jej konateľa, ktorého v roku 2011 do funkcie sám navrhol.

Spoločnosť Žilina Invest, ktorá bola založená v roku 2004, aby za štátne peniaze vykupovala pozemky a pripravila infraštruktúru pod závod automobilky Kia v Tepličke nad Váhom, predala jeden veľký pozemok za necelých 11 eur za meter štvorcový dvom súkromným firmám a tie ich následne predali štátnym železniciam (ŽSR) za vyše 29 eur.


Neštandardný predaj obrovských pozemkov

Neštandardný predaj takmer 10-tisíc metrov štvorcových prebehol od decembra 2013 do apríla 2014, teda rok po tom, ako Železnice SR v januári 2013 písomne ponúkli rovnakých 29 eur priamo spoločnosti Žilina Invest, a to s tým, že pozemok potrebujú na výstavbu železničného terminálu. Približne 180-tisíc eur, ktoré inkasovali dve súkromné firmy, mohla zarobiť mestská spoločnosť, respektíve ušetriť mohli štátne železnice.

O odstúpení či odvolaní konateľa Žilina Invest má v piatok dopoludnia rozhodnúť mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti, ktoré zvolal žilinský primátor. Choma zároveň chystá trestné oznámenie pre nehospodárne nakladanie so štátnymi peniazmi.

"Minulý týždeň som požiadal konateľa spoločnosti Žilina Invest, aby vysvetlil túto situáciu. Tento týždeň v pondelok som ho opäť žiadal, aby sa vyjadril. Keďže tak neurobil, pán Vladimír Liššák stratil moju dôveru. Vyzval som ho, aby sa vzdal funkcie. Na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti Žilina Invest bude buď prijaté odstúpenie pána konateľa z funkcie, a keď nie, tak bude odvolaný," povedal žilinský primátor Igor Choma.


Choma chce prešetrenie kauzy

"V spolupráci s právnym oddelením som dal pripraviť všetky podklady na trestné oznámenie, ktoré v každom prípade podám, pretože je veľmi dôležité dôkladne vyšetriť všetky okolnosti tejto kauzy. Jednalo sa o štátne peniaze, a teda došlo k nehospodárnemu nakladaniu s prostriedkami štátu," dodal Choma.

Spoločnosť Žilina Invest založili v roku 2004 mesto Žilina ako väčšinový vlastník a štyri obce - Mojš, Teplička nad Váhom, Nededza a Gbeľany. "Žilina Invest má úplnú právnu subjektivitu, takže mesto nikdy nekontrolovalo správnosť postupu pri výkupe a predaji pozemkov, okrem možností dozornej rady, ktorá ale obyčajne kontroluje len účtovné závierky," dodal Choma.

Agentúra SITA požiada o reakciu aj konateľa Vladimíra Liššáka.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety