Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štát zaplatil firme s učebnicami 30 faktúr, varuje Beblavý

Autor: SITA, 8. novembra 2014 09:37
Kontroverzný dodatok k zmluve na distribúciu učebníc so spoločnosťou Xepap podpísal exminister školstva Dušan Čaplovič. Súčasný minister Pellegrini tvrdil, že rezort na základe dodatku k zmluve nezaplatilo ani jednu faktúru.
caplovic Sporný dodatok k zmluve o učebniciach podpísal exminister školstva Dušan Čaplovič. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva zaplatilo spoločnosti Xepap od 1. januára tohto roka 30 faktúr za distribúciu učebníc v celkovej hodnote 484 867 eur.

Upozorňuje na to podpredseda Siete Miroslav Beblavý v súvislosti s tým, že súčasný minister školstva Peter Pellegrini minulý týždeň v relácii TA3 V politike viackrát zdôrazňoval, že ministerstvo školstva na základe dodatku k zmluve so spoločnosťou Xepap nezaplatilo ani jednu faktúru a Slovenskej republike nevznikla škoda ani jedno euro.


Peter Pellegrini vraj neklamal

Dodatok k zmluve pritom podpísal pred minuloročnými Vianocami ešte predchádzajúci minister školstva Dušan Čaplovič. Beblavý upozorňuje, že všetky faktúry zaplatené spoločnosti Xepap zverejnilo ministerstvo školstva priamo na svojej internetovej stránke. "Keďže pôvodná zmluva mala platnosť do 31. decembra 2013, musí ísť o faktúry podľa uvedeného dodatku," tvrdí Beblavý.

Ministerstvo školstva v reakcii na vyjadrenie Beblavého uvádza, že minister Peter Pellegrini neklamal, keď povedal, že za skladovanie učebníc, čo bolo zazmluvnené dodatkom, ministerstvo nezaplatilo ani euro.

Ako povedala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, dodatok predĺžil pôvodnú zmluvu o ďalšie tri roky na distribúciu učebníc, ktoré deti potrebujú. "Distribúcia učebníc teda naďalej prebieha v súlade s pôvodnou zmluvou z roku 2011 za ceny, ktoré vysúťažil bývalý minister Jurzyca," dodala Dupaľová Ksenzsighová.

ucitel skola skolaci Foto: ilustračné, SITA/Diana ČernákováSporný dodatok podpísal Čaplovič

Bývalý minister Čaplovič podpísal dodatok k zmluve, ktorým predĺžil zmluvu firme Xepap na skladovanie a distribúciu učebníc o tri roky. Firma vyhrala v roku 2011 súťaž, ktorú vyhlásil ešte minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Ako však informoval Beblavý, navyše sa ministerstvo pod Čaplovičovým vedením v dodatku zaviazalo firme platiť mesačne ďalšie peniaze - paušál vo výške 14 570 eur.

Ministerstvo školstva tvrdilo, že zmluvu rozšírili, lebo zabezpečujú v porovnaní s minulosťou omnoho viac učebníc a učebných pomôcok. V dodatku sa tiež píše, že nárok na mesačnú paušálnu odmenu vzniká firme bez ohľadu na množstvo uskladnených, poistených a strážených učebníc v danom kalendárnom mesiaci. "Inými slovami, minister Čaplovič jedným podpisom pridal firme pol milióna eur za nič," hovorí Beblavý.


Prípad riešil aj úrad pre verejné obstarávanie

Z kontrolných zistení Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyplýva, že ministerstvo školstva neoprávnene využilo priame rokovacie konanie pri uzatváraní dodatku k zmluve na distribúciu didaktických prostriedkov pre školy.

Úrad v protokole o výsledku kontroly tiež konštatuje, že rezort školstva ani nepreukázal, že splnil podmienky na to, aby mohol tento postup využiť. To malo podľa ÚVO zásadný vplyv na výsledok verejného obstarávania. Podľa úradu rezort školstva porušil všetky princípy verejného obstarávania, najmä princíp transparentnosti. Ministerstvu školstva teraz hrozí pokuta vo výške piatich percent zmluvnej ceny, čo je približne 26-tisíc eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety