Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Najväčším problémom je málo práce, myslí si väčšina Slovákov

Autor: SITA, 10. novembra 2014 07:10
kôš bezdomovec chudoba Nedostatok práce považuje v Bratislavskom kraji za problém 13 percent respondentov, kým v ostatných krajoch tento podiel presahuje 50 percent. Foto: ilustračné, SITA/AP Eugene Hoshiko
BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) - Nedostatok pracovných príležitostí považuje 56 percent obyvateľov Slovenska za najväčší problém. Na druhom mieste respondenti najčastejšie uvádzali problematický stav ciest a chodníkov (47 percent).

Vyplýva to z prieskumu agentúry TNS, ktorý robila cez internet, v dňoch 17. až 30. októbra na reprezentatívnej vzorke 500 ľudí vo veku 18 až 65 rokov, informovala hovorkyňa agentúry TNS Vladimíra Bunčáková. V prieskume zisťovali, aké problémy trápia občanov v mieste ich trvalého bydliska.


Ľuďom mimo Bratislavského kraja chýba práca

Nedostatok pracovných príležitostí považuje v Bratislavskom kraji za problém 13 percent respondentov, kým v ostatných krajoch tento podiel presahuje 50 percent. V Banskobystrickom a Prešovskom kraji je nedostatok práce problémom pre 68 percent respondentov.

Za tretí najväčší problém respondenti považujú vysokú mieru korupcie a rodinkárstva (27 percent), dopravu a parkovanie ako problém uviedlo 24 percent, pre 23 percent respondentov je problémom nedostatok príležitostí na voľnočasové aktivity pre deti.

Na šiestom mieste s 21 percentami skončilo presadzovanie vlastných záujmov, nedostatočné možnosti kultúrneho vyžitia uviedlo 20 percent respondentov, 15 percent považuje za problém zdravotnú starostlivosť a nedostatok bytov je problém pre desať percent respondentov. Deväť percent respondentov uviedlo ako problém slabú úroveň základných a stredných škôl, domovy dôchodcov, opatrovateľské služby a hromadnú dopravu.


Generačné rozdiely sú značné

Prieskum odhalil rozdiely vo vnímaní problémov medzi staršou a mladšou generáciou. Respondenti vo veku 50 - 59 rokov považujú korupciu a rodinkárstvo medzi miestnymi politikmi za problém v oveľa vyššej miere (36 percent) ako respondenti vo veku 18 - 29 rokov (21 percent) a 30 - 39 rokov (22 percent).

Podobný rozdiel vo vnímaní korupcie a rodinkárstva, teda v presadzovaní vlastných záujmov miestnymi politikmi je aj medzi respondentmi s vyšším a nižším príjmom. Takmer polovica, 47 percent ľudí s čistým mesačným príjmom 1001 - 1500 eur považuje túto oblasť za problém, kým v kategóriách s nižším príjmom dosahuje tento podiel v priemere len 25 percent.


Doprava a parkovanie trápi len Bratislavčanov

V prieskume agentúry TNS jedine obyvatelia Bratislavského kraja považujú za najväčšie problémy stav ciest a chodníkov (62 percent), dopravu a parkovanie (58 percent) a vysokú mieru korupcie a rodinkárstva (32 percent). Ostatné kraje za najväčší problém považujú nedostatok pracovných príležitostí, druhým najväčším problémom v nich je stav ciest a chodníkov.

Nedostatok možností na voľnočasové aktivity pre deti je tretím najväčším problémom v Prešovskom kraji (33 percent) a Trnavskom kraji (32 percent). Respondenti z Trenčína za tretí najväčší problém považujú dopravu a parkovanie (32 percent).

Vysoká miera korupcie a rodinkárstva je tretím najväčším problémom v Nitrianskom (32 percent), Banskobystrickom (30 percent) a Žilinskom (27 percent) kraji. V Košickom kraji je tretí najväčší problém presadzovanie vlastných záujmov miestnymi politikmi pre 28 percent respondentov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety