Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Viliam

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Čislák nevylučuje v prípade CT trestné oznámenie

Autor: SITA, 9. novembra 2014 13:54
Minister zdravotníctva Viliam Čislák Minister zdravotníctva Viliam Čislák v piatok 7. novembra vymenoval novú správnu radu nemocnice, ktorá mu má dať v najbližších dňoch údaje o tom, čo sa naozaj stalo. Foto: archívne-SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Nový minister zdravotníctva Viliam Čislák nevylučuje v prípade predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici podanie trestného oznámenia na odvolaných členov správnej rady nemocnice.

Ako povedal v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12, chce urobiť kroky, ktoré kauzu v Piešťanoch objasnia. Situáciu rieši aj Generálna prokuratúra SR, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). "V tomto prípade správna rada neinformovala ministerstvo objektívne a preto bola aj odvolaná, ľudsky mi je ľúto, že Zuzana Zvolenská podala demisiu," poznamenal s tým, že je zvedavý, kde sa stala chyba.

V piatok 7. novembra vymenoval minister Čislák novú správnu radu nemocnice, ktorá mu má dať v najbližších dňoch údaje o tom, čo sa naozaj stalo. "Musíme mať túto kauzu vyšetrenú," povedal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že do konca týždňa by mal dostať bližšie informácie.

Kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici:

Smer bude chcieť zamiesť kauzu CT pod koberec, tvrdí Bugár

Prípad piešťanského CT bol len zámienkou, myslí si odborník

Fico radí Paškovi zažalovať opozíciu, Raši ministrom nebude

Čižnár chce preskúmanie kauzy, pre ktorú odvolali Zvolenskú

Opozícia, chce preveriť tendre firmy, v ktorej pôsobil Paška

Analytik: Zmajkovičová a Zvolenská to nemohli spískať samé

Zvolenská ako ministerka končí, odstupuje aj Zmajkovičová

Zdravotníctvo bude v rukách lekára, pôsobil vo firme Penty

Odstúpenie Zvolenskej je treťou zmenou vo Ficovej vláde

Nákup CT je podľa opozície Paškov biznis, chcú aj jeho hlavu

Kauza pri nákupe CT je ľudskou chybou, myslí si Čislák

Generálna prokuratúra prijala trestné oznámenia v kauze CT

Riaditeľka piešťanskej nemocnice neodstúpi pre kauzu CTMinister nechce robiť závery predčasne

"Nerobme závery predtým, ako prebehne vyšetrovanie," dodal. Situácia v prípade CT prístroja nie je podľa neho jasná, zlyhala správna rada. Musia však postupovať podľa toho, ako dopadne vyšetrovanie.

"Prvé kroky bude robiť nová správna rada, ktorá je zložená z pracovníkov ministerstva zdravotníctva. Nie sú to žiadni laici, ale profesionáli, ktorí v pondelok nastúpia a prípad budú analyzovať," uviedol v diskusnej relácii RTVS. Ako dodal, zlyhal ľudský faktor, ľudia z rady o situácii zle informovali.

Nový šéf rezort si nemyslí, že slovenské zdravotníctvo slúži na obohacovanie sa iných, slúži predovšetkým pre pacientov. No je za to, aby bolo verejné obstarávanie bezpečnejšie a transparentnejšie. "Vždy je to o ľuďoch, systém môže byť akýkoľvek, na konci sú však vždy ľudia, ktorí zareagovali tak, ako zareagovali," poznamenal.

Na nominantov v správnej rade treba byť preto prísnejší, dajú sa napríklad zmeniť kritériá na vstup do rady. Člen správnej alebo dozornej rady však má aj odbornú agendu, preto musí byť v danej veci odborník, musí byť vysokoškolsky vzdelaný. "Je na nás, komu dôverujeme, nie vždy však v radách pôsobia len zdravotníci," povedal minister Čislák.


Uhliarik chce prešetriť aj riaditeľku nemocnice

Podľa bývalého ministra zdravotníctva a poslanca NR SR Ivana Uhliarika (KDH) je "piešťanské CT kauza, pretože na to prišli médiá. Keby na to neprišli, všetko by sa zamietlo. Očakávam preto, že sa to vyšetrí a že minister Čislák podá trestné oznámenie na členov odvolanej správnej rady, ktorí to celé kryli, až kým na to neupozornili médiá," povedal.

Ako dodal, okrem bývalej ministerky Zuzany Zvolenskej a podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej mala byť do desiatich sekúnd odvolaná aj nová riaditeľka piešťanskej nemocnice Mária Domčeková. Podľa jeho slov sa ukazuje, že niečo v tomto štáte je zlé, preto očakáva, že minister Čislák vyšetrí aj riaditeľku, prípadne dá podnet orgánom činným v trestnom konaní.

Minister reagoval s tým, že riaditeľku môže odvolať nová správna rada, ktorá ho bude informovať a následne bude konať on. "Toto nie je len o CT, ale o tom, že niektoré firmy na zdravotníctve zarábajú mega sumy, majú z toho mega provízie, preto to treba vyšetriť," povedal Ivan Uhliarik.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety