Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Anketa o 17. novembri dala niektorým poslancom zabrať

Autor: SITA, 16. novembra 2014 10:00
November 1989 Pri druhej otázke ankety uspeli spomedzi oslovených len dvaja poslanci. Foto: archívne-SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Nie všetci oslovení poslanci parlamentu vedeli v ankete agentúry SITA odpovedať na otázky súvisiace s revolúciou v novembri 1989. Šiesti poslanci dostali dve otázky: Čo sa udialo 16. novembra 1989 v Bratislave? Kedy približne sa konali po Nežnej revolúcii prvé slobodné voľby do Slovenskej národnej rady?

Na prvú otázku odpovedali správne štyria zo šiestich oslovených zákonodarcov. "Študenti bratislavských vysokých škôl demonštrovali pred ministerstvom školstva a prešli mestom. Boli skôr, ako tí v Prahe," reagoval Július Brocka (KDH). "Priniesla z toho zábery v správach aj Slovenská televízia," spomenul si Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

"V Bratislave bol spomienkový pochod, predvoj k 17. novembru," zareagoval Miroslav Kadúc z OĽaNO. Študentský zraz spomenula aj poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS). "Určite bola nejaká protestná akcia," uviedol Árpád Érsek zo strany Most-Híd. Poslanec Jaroslav Baška (Smer-SD) si nespomenul.

Pri druhej otázke o slobodných voľbách uspeli len dvaja poslanci - Brocka a Kaník. "Bol to jún 1990. Pamätám si mítingy, bolo leto," vravel Kaník. "Kandidoval som do nich a odvtedy som v národnej rade," poznamenal Brocka. "Budem si to asi musieť osviežiť," priznal Kadúc.

Správnu odpoveď nevedeli ani poslanci Baška a Érsek. Nicholsonová sa s odpoveďou "január 1990" tiež netrafila.

Zhromaždenie bratislavských študentov sa konalo 16. novembra 1989, v predvečer Medzinárodného dňa študentstva. Z Mierového námestia sa sprievod pohol smerom k ministerstvu školstva. S jeho predstaviteľmi hovorili študenti o potrebe demokratizácie školstva.

Slobodné a demokratické voľby sa v Československu konali v júni 1990. Zvíťazila v nich Verejnosť proti násiliu, nasledovalo KDH, tretia bola Slovenská národná strana. V pondelok 17. novembra si pripomenieme 25. výročie začiatku Nežnej revolúcie, ktorá priniesla pád komunistického systému v Československu.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety