Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kandidátom na sudcu súdneho dvora Únie je Borecov nominant

Autor: SITA, 10. novembra 2014 09:23, aktualizované: 10. novembra 2014 13:10
sudca sudy kladivko Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) - Slovenským kandidátom na post sudcu Súdneho dvora Európskej únie so sídlom v Luxemburgu je Daniel Šváby. Pri pondelkovej tajnej voľbe v Súdnej rade SR získal 10 hlasov, nik nehlasoval proti a siedmi členovia rady sa zdržali.

Jeho protikandidát bývalý ústavný sudca a súčasný poradca prezidenta Ján Mazák získal sedem hlasov, dvaja členovia rady hlasovali proti a ôsmi sa v jeho prípade zdržali. Šváby na tomto poste pôsobí už v súčasnosti.


Borecov kandidát

Do voľby ho navrhol minister spravodlivosti Tomáš Borec. Mazáka navrhol člen súdnej rady Ján Klučka, ktorého spolu s ďalšími dvoma novými členmi v júni do rady vymenoval prezident Andrej Kiska. Kandidáta, ktorého zvolila rada, ešte musí odobriť vláda, potom poradný výbor EÚ a napokon zástupcovia členských krajín Únie.

Podpredseda rady Ján Vanko ešte pred voľbou zdôraznil, že "také ťažké voľby tu ešte nemali". Obaja uchádzači sú veľmi vážni kandidáti, dodal. Samotný Mazák pri prezentácii konštatoval, že výsledky tejto voľby nebudú mať trpkú príchuť, že vyhral niekto, kto na to nemal. Daniel Šváby po voľbe pre agentúru SITA uviedol, že Mazák bol dôstojný kandidát a považuje za veľkú poctu, že Súdna rada SR dala jemu oprávnenie na druhý mandát.


Šváby chce posilniť dialóg medzi súdmi

Dodal, že sa chce zamerať aj na posilnenie dialógu medzi Súdnym dvorom a súdmi členských štátov, osobitne slovenskými súdmi. "Myslím si, že je potrebné zdvihnúť reputáciu slovenskej justície pred verejnosťou a aj v európskom priestore," zdôraznil. Zároveň uviedol, že Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nepozvala sudcov Súdneho dvora vo väčšom počte, aby poznali náš súdny systém a zároveň im umožnili predniesť ich pohľady na prácu justície. "Mojím tajným želaním je, aby s novým vedením súdnej rady sa to podarilo realizovať," dodal.

Šváby pôsobí ako sudca Súdneho dvora EÚ za Slovensko od 7. októbra 2009. Začínal ako sudca Okresného súdu v Bratislave. Bol tiež podpredsedom Krajského súdu v Bratislave. Pôsobil aj ako člen sekcie občianskeho a rodinného práva pri Inštitúte práva ministerstva spravodlivosti. Zastával tiež funkciu dočasného sudca Najvyššieho súdu SR, kde bol poverený obchodnou agendou. V rokoch 2000-2004 bol sudcom Ústavného súdu SR. Bol aj členom Európskej komisie pre ľudské práva v Štrasburgu.

Súdny dvor poskytuje výklad právnych predpisov EÚ, aby sa zabezpečilo ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských štátoch EÚ. Takisto rozhoduje právne spory medzi vládami členských štátov a inštitúciami EÚ.

Aj jednotlivci, spoločnosti alebo organizácie sa môžu obrátiť na súd so žalobou, keď majú pocit, že inštitúcia EÚ porušila ich práva. Súdny dvor EÚ sa skladá z 28 sudcov (každý z jedného štátu) a z deviatich generálnych advokátov.

Menujú ich po vzájomnej dohode vlád členských štátov a po porade s výborom, ktorý je poverený poskytnutím stanoviska o vhodnosti kandidátov navrhnutých na výkon funkcií. Ich funkčné obdobie trvá šesť rokov, existuje možnosť opätovného vymenovania do tejto funkcie. Členovia Súdneho dvora EÚ sú vyberaní spomedzi osobností, ktoré zaručujú úplnú nezávislosť a vo svojich krajinách spĺňajú podmienky na obsadenie najvyšších sudcovských funkcií alebo sú uznávanými odborníkmi v oblasti práva.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety