Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska prijal Porošenka, Slovensko trvá na integrite Ukrajiny

Autor: SITA, 16. novembra 2014 09:39, aktualizované: 16. novembra 2014 19:03
Kiska prijal Porošenka, pre Slovensko je Ukrajina dôležitá Zľava: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a prezident Andrej Kiska na tlačovej besede po spoločnom rokovaní. Bratislava, 16. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Osud Ukrajiny je dôležitý aj pre Slovensko. Vyhlásil to v nedeľu v Bratislave na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom prezident SR Andrej Kiska. Slovensko podľa neho trvá na tom, aby bolo rešpektovaná teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny.

Obrazom: Kiska prijal Porošenka, Slovensko trvá na integrite Ukrajiny


"Občania Ukrajiny v prezidentských aj parlamentných voľbách dali jasne najavo, že chcú ísť do demokratickej a slobodnej Európy," povedal Kiska. Európska únia musí byť podľa neho s Ukrajinou solidárna a smerom k Rusku hovoriť jednotným hlasom. "Pokiaľ zlyháva dialóg, nastupujú sankcie," povedal s tým, že sankcie sa zatiaľ ukazujú ako účinné. Kiska zároveň deklaroval ochotu Slovenska pomôcť Ukrajine s bolestivými reformami, ktoré krajinu čakajú.

Odporúčame:

Obrazom: V Bratislave protestovali odporcovia Porošenka
Ukrajina bojuje aj za Európu

Podľa Porošenka Ukrajina v súčasnosti bojuje za to, čo si ľudia na Slovensku zvolili pred 25 rokmi. "Na Ukrajine nebojujeme len za Ukrajinu, ale za Európu a jej hodnoty," vyhlásil. Pre mierové riešenie situácie na východe krajiny je podľa neho kľúčové dodržiavať dohody z Minsku.

Ak si obyvatelia Donbasu zvolia svojich predstaviteľov v slobodných voľbách, vláda s nimi podľa Porošenka začne spolupracovať. "Kým tam sú zbrane, situácia je komplikovaná," povedal. Porošenko zároveň poďakoval Slovensku za kroky, ktoré Ukrajine pomáhajú, vrátane reverzného toku plynu. "Je dôležité, že cítim Vašu podporu," dodal.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v sobotu pricestoval na Slovensko. Zúčastní sa tu na oslavách 25. výročia 17. novembra 1989 spolu s prezidentmi členských štátov V4 a Nemecka.

Obrazom: V Bratislave protestovali proti Petrovi PorošenkoviVýročie si prezident pripomenie aj v Prahe

Ako agentúru SITA informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, prezident SR pozval na spomienkové oslavy pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu na Slovensko prezidentov Poľska Bronislawa Komorowského, Nemecka Joachima Gaucka, Maďarska Jánosa Ádera, Česka Miloša Zemana a Ukrajiny Petra Porošenka. Výročie 17. novembra si Andrej Kiska pripomenie v Bratislave aj v Prahe.

VIAC O NOVEMBRI '89 <<<<<<-------------------------->>>>>> NÁJDETE TU."Iniciátorom série osláv, ktorými si krajiny V4 a Nemecko postupne pripomínajú výročie demokratizačných zmien v strednej a východnej Európe, bol nemecký prezident Joachim Gauck. Po Poľsku a Maďarsku v júni, Nemecku v októbri, bude prezidentov partnerských krajín hostiť 17. novembra aj Česká republika," informovala ďalej kancelária hlavy štátu. Prezident Andrej Kiska si udalosti z novembra 1989 uctí sériou podujatí v nedeľu 16. novembra a v pondelok 17. novembra.

Okamihy, ktoré pred 25 rokmi viedli k nenásilnej zmene režimu v našej krajine si spolu so svojimi hosťami pripomenie 16. novembra na slávnostnom podujatí k 25. výročiu nežnej revolúcie v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Pred slávnosťou je na programe pracovné stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku a prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a tiež pracovné stretnutie prezidentov Poľska, Maďarska, Českej republiky a Ukrajiny na Bratislavskom hrade.

Kiska prijal Porošenka, pre Slovensko je Ukrajina dôležitá Prezident Ukrajiny Petro Porošenko na tlačovej besede po spoločnom rokovaní. Bratislava, 16. november 2014. Foto: SITA/APV Bratislave sa stretli aj prezidenti V4

Ukrajina musí byť nezávislou a demokratickou krajinou. Zhodli sa na tom v nedeľu v Bratislave na spoločnom rokovaní s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom hlavy členských štátov V4. Zároveň sa zhodli na tom, že ruský postup na Kryme bol nezákonnou agresiou. Podľa prezidenta SR Andreja Kisku prezidentské a neskôr aj parlamentné voľby na Ukrajine ukázali, že jej občania si želajú patriť do slobodnej a demokratickej Európy.

Podľa Kisku má v súčasnosti Ukrajina dva problémy. Jeden je vojenský a druhý súvisí s potrebou vykonať nevyhnutné reformy. "Aj naše krajiny si týmto museli prejsť," povedal Kiska s tým, že teraz môžeme Ukrajine poskytnúť svoje skúsenosti. "Mať prosperujúceho suseda je aj v náš prospech," dodal.

Odporúčame:

Cirkev vyzýva ľudí, aby nezabúdali na obete komunizmu

Novembrové udalosti vnímame menej pozitívne, ukázal prieskum

So slobodou nevieme nakladať, tvrdí aktér novembra '89

V Bratislave stále chýba centrálny pamätník k novembru '89

Psychiater: Štvrťstoročie od novembra ´89 strácame hodnoty

Slováci si od nežnej revolúcie polepšili, rástli im aj platy
Komorowski ocenil našu pomoc Ukrajine

Podľa poľského prezidenta Bronislawa Komorowského naša ochota pomôcť Ukrajine ukazuje, že V4 má stále význam. Využiť by ju podľa neho v budúcnosti mohlo napríklad Moldavsko, ktoré má tiež európske ašpirácie. Komorowski tiež vyhlásil, že tvárou v tvár ruskej agresii proti Ukrajine musí Európska únia rozprávať jednou rečou.

Podľa maďarského prezidenta Jánosa Ádera je Porošenko jediným legitímnym vodcom a predstaviteľom Ukrajiny. Porošenka pochválil aj český prezident Miloš Zeman. Podľa neho predviedol za čas, čo je v úrade, dobrú prácu. "Keby som bol ukrajinským občanom, volil by som v parlamentných voľbách Blok Petra Porošenka," vyhlásil s tým, že verí, že sa ukrajinskému prezidentovi podarí zabezpečiť v jeho krajine mier.

Ukrajinský prezident Porošenko poďakoval ostatným prezidentom za podporu. Zároveň navrhol, aby sa V4 s Ukrajinou na rôznych úrovniach stretávali pravidelne. Porošenko pricestoval na Slovensko, aby si spolu s hlavami štátov V4 a Nemecka pripomenul 25. výročie 17. novembra 1989.Kiska si pripomenie aj deň študentov

Prezidenti sa po skončení slávnostného programu v národnom divadle presunú na blízke námestie Eugena Suchoňa. Tu si pri Pamätníku Sviečkovej demonštrácie symbolickým zapálením sviečok pripomenú túto udalosť z marca 1988 a nežnú revolúciu zo záveru roka 1989, dodala E. Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Andrej Kiska 16. november predpoludním odštartuje Študentský beh v bratislavskej Mlynskej doline. Podujatie sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov. Na ďalší deň, 17. novembra, sa prezident zúčastní na pietnej spomienke za účasti prezidentov vyššie spomínaných štátov na obete komunistického režimu pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne. Následne odletí na spomienkovú slávnosť k výročiu nežnej revolúcie do Prahy. Z metropoly Českej republiky sa Andrej Kiska vráti podvečer a odovzdá štátne vyznamenania bojovníkom za slobodu a demokraciu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety