Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Súd v kauze platina sa odkladá, obžalobu má znova prokurátor

Autor: SITA, 11. novembra 2014 10:54
súd, kladivko Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Súdne pojednávania s trojicou obvinených v kauze predaja platinových sitiek z roku 2011 sa zatiaľ nezačnú. Senát Okresného súdu Bratislava I v utorok odmietol obžalobu pre procesné chyby a vrátil ju prokurátorovi.

Podľa súdu napríklad v obžalobe chýba miesto spáchania skutku. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd. Predseda senátu na pondelkovom verejnom zasadnutí skonštatoval, že skutková veta obžaloby musí obsahovať presné miesto spáchania skutku, čo podaná obžaloba nespĺňa. Miesto skutku má totiž vplyv aj na to, ktorý súd je príslušný v prípade konať.

Odporúčame:

Špeciálny súd súhlasil s prepustením Salmanovovcov z väzby
Obžaloba padla na troch mužov

Obžalobu v kauze platina podal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava 20. mája na obvinených Juraja L., Jána K. a Ondreja B. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaný spolupáchateľstvom ako aj za prečin nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Spis má približne 3400 strán. Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky podľa obžaloby vznikla škoda vo výške viac ako 2,2 milióna eur.

V kauze je obvinený predseda komisie na otvorenie a vyhodnotenie ponúk k elektronickej aukcii, člen komisie a znalec z odboru strojárstvo. Predseda komisie v postavení vedúceho služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv a člen komisie poverený riadením Odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob konali podľa polície v rozpore s oprávnenými záujmami Správy štátnych hmotných rezerv.

Podľa zistení vyšetrovateľov v prípade predaja platinových sít nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Naopak, namiesto toho podľa polície účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa polície stanovil všeobecnú hodnotu platinových sít na 81 720 eur.


Reálna hodnota sitiek bola iná

K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitá sú z drahých kovov - s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia. Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. "Ich reálna hodnota na trhu predstavovala najmenej 2 895 490,20 eur," konštatovala v marci polícia.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety