Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Traja primátori zarábajú viac ako Fico, upozorňuje Fair-play

Autor: SITA, 12. novembra 2014 12:31
Aliancia Fair-play oslovila pred komunálnymi voľbami skoro sedemdesiat kandidátov na primátorov krajských miest, aby poskytli informácie o svojom majetku a príjmoch nad rámec zákona. Výzvu prijalo päť z nich.
peniaze, euro Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Väčšina kandidátov na primátorov krajských miest nezverejnila podrobné majetkové priznania. Aliancia Fair-play oslovila pred komunálnymi voľbami 69 kandidátov na primátorov krajských miest, aby poskytli informácie o svojom majetku a príjmoch nad rámec zákona, výzvu prijalo päť kandidátov.

Odporúčame:

Kiska pôjde voliť, vyzýva ľudí, aby zvážili, komu dajú hlasPodrobné majetkové priznania zverejnili na stránke Politikaopen.sk vyzývatelia primátora v Bratislave Ivo Nesrovnal a Milan Kňažko, vyzývatelia primátora Košíc Rudolf Bauer a Jozef Holečko a kandidátka na primátorku Prešova Andrea Turčanová.


Kandidáti by mali odkryť karty

"Je zarážajúce, že kandidáti nie sú ochotní odkryť karty v čase, keď si pýtajú od voličov dôveru. Pre voličov zrejme nie je dôležité, aby vedeli neskôr skontrolovať, či primátor nebohatne na ich úkor. Na Slovensku pritom máme množstvo prípadov politikov, ktorí užívajú nevysvetliteľne veľký majetok," povedala novinárom šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Na piatich zo 69 kandidátov nevedela nájsť aliancia akýkoľvek kontakt, dvaja odmietli spolupracovať a komunikovať. Niektorí ďalší kandidáti majú majetkové priznania či už na stránke mesta, ako primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorého majetkové pomery sú uvedené relatívne podrobne, alebo na stránke parlamentu, čo sa týka napríklad primátorov Richarda Rašiho a Igora Chomu.

TU NÁJDETE VŠETKO O KOMUNÁLNYCH VOĽBÁCH
Traja primátori zarábajú viac ako premiér

"Tieto majetkové priznania sú pre slabý zákon obmedzené, a nedávajú občanom takmer žiadne informácie, na základe ktorých by mohli politikov kontrolovať," konštatovala Wienk. Napríklad Rašiho priznanie uvádza iba to, že vlastní byt a má hypotéku, veľkosť bytu, spôsob jeho nadobudnutia či výška hypotéky však už v priznaní uvedená nie je. Pätica kandidátov, ktorá zverejnila priznania podľa aliancie, uvádza podrobné údaje o svojom hnuteľnom i nehnuteľnom majetku, vrátane opisu vozového parku a spôsobe jeho kúpy, úsporách a ďalšom majetku.

Aliancia upozornila, že krajské mestá spravujú obrovské verejné peniaze, rozpočet Bratislavy je napríklad 374 miliónov eur, Žiliny 50 miliónov eur. Traja z krajských primátorov zarábajú viac ako slovenský premiér, bratislavský a trnavský okolo 4500 eur, nitriansky 4200 eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety