Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smerák Martvoň spustil petíciu, podporí Ficove vlaky zadarmo

Autor: SITA, 13. novembra 2014 06:21
Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Petíciu na podporu bezplatného cestovania vo vlakoch v SR spustil v stredu na internetovej stránke Peticie.com poslanec za Smer-SD Anton Martvoň.

"My, podporovatelia tejto petície, si myslíme, že bezplatné cestovanie vlakom ako opatrenie vlády Roberta Fica je solidárne, je v súlade so sociálnou politikou vlády SR a aj s politikou Európskej únie podporujúcej tento druh dopravy ako ekologický a bezpečný, pričom dúfame, že to v konečnej miere povedie k modernizácii a k navýšeniu počtu vlakov, ako aj k zlepšeniu podmienok cestovania vo vlakoch na Slovensku," uvádza sa v petícii.

Obrazom: Aktivisti vidia za vlakmi zadarmo populizmusMartvoň verí v dobrý efekt návrhu

Občania, ktorí petíciu podpíšu, plne podporujú vládou zavedenú bezplatnú prepravu cestujúcich v SR vo vozňoch 2. triedy v regionálnych a v diaľkových vlakoch realizovaných na objednávku štátu.

"Konečne aj naši seniori, deti a mladí ľudia v SR budú mať po dlhšom čase od štátu niečo zadarmo, konkrétne bezplatné cestovanie vo vlakoch, ktoré ako prosociálne a solidárne opatrenie môže ešte aj napomôcť k cestovaniu týchto skupín za vzdelaním, za prácou, za zdravotnou starostlivosťou, za kultúrou, ale aj za turistikou a poznávaním krás Slovenska, pričom to budú môcť našim obyvateľom závidieť ešte aj obyvatelia iných krajín sveta," píše sa v petícii poslanca za Smer-SD.

"Pre spustenie petície som sa rozhodol preto, že vyše 80-tisíc ľudí si už požiadalo o vydanie preukazu na bezplatné cestovanie vlakom. Táto téma bola doteraz v médiách vykresľovaná skôr negatívne, hoci toto opatrenie môže pozitívne pocítiť viac ako dva milióny obyvateľov Slovenska," povedal pre agentúru SITA Martvoň.

Anketa
Čo hovoríte na krok Ficovej vlády, že deti, žiaci, študenti a dôchodcovia budú cestovať vo vlakoch zadarmo?
Je to veľmi dobrý nápad, konečne urobili aj niečo prospešné
Nič nie je zadarmo, aj tak to zaplatíme opäť len my
Ficova vláda si opäť prihrieva polievočku a je to ďalší z jej populistických návrhov
Určite je to nespravodlivé pre tých žiakov, študentov a dôchodcov, ktorí cestujú autobusmi
Myslím si, že zľavy pre túto skupinu obyvateľstva boli dostatočné a nebolo ich treba meniť
Ďalšie anketyAktivisti spustili petíciu

Začiatkom novembra spustilo petíciu za zrušenie vlakov zadarmo občianske združenie Nová Generácia, bývalé mládežnícke združenie SDKÚ-DS. Vládny návrh umožniť dôchodcom a študentom cestovať vlakmi zadarmo považujú za nezodpovedný populizmus. Podľa šéfa NG Tomáša Smutného by vláda pomohla študentom viac, keby zrušila odvody z dohôd, ktoré sú nútení platiť študenti, ktorí popri štúdiu pracujú.

"Momentálne to totiž vyzerá, že Robert Fico študentom viacej berie, ako dáva," povedal Smutný. Premiér by sa podľa Novej Generácie mal tiež zamerať na pomoc študentom pri získavaní praxe počas štúdia a zlepšiť podnikateľské prostredie, aby mali absolventi viac možností zamestnať sa. "Sme dosť šikovní na to, aby sme si na cestovné zarobili, len musíme mať príležitosť," dodal Smutný. Od 4. novembra doteraz petíciu proti vlakom zadarmo podporilo na internete 25 678 občanov. Cestovanie vlakom zdarma schválila vláda v októbri v rámci finančného, sociálneho a ekonomického balíčka.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety