Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pašku donútil odísť protest, nie demonštrácia, tvrdí Chmelár

Autor: SITA, 17. novembra 2014 06:19
Podľa slov politického analytika Eduarda Chmelára sa v Smere v súvislosti s Paškom zľakli istej majdanizácie slovenskej politiky.
Protest za odstúpenie Pavla Pašku Účastníci protestného zhromaždenia - výzva za odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu Národnej rady SR, na Námestí SNP. Bratislava, 14. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý podal demisiu, primala k tomuto rozhodnutiu skôr akcia pred jeho domom v Košiciach než demonštrácia v Bratislave.

Povedal to v nedeľu v mimoriadnej relácii ku komunálnym voľbám 2014 na Markíze politický analytik Eduard Chmelár. Podľa jeho slov sa v Smere-SD zľakli istej majdanizácie slovenskej politiky.

Na post predsedu Národnej rady SR má podľa neho najväčšiu šancu terajší minister kultúry Marek Maďarič. Takéto reči o možnej výmene sa podľa neho objavovali už kedysi, keď Robert Fico kandidoval za prezidenta.

Obrazom: Protest za odstúpenie Pavla Pašku v Bratislave


Odporúčame:

Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

Reakcie na odstúpenie Pavla Pašku: Po prvý raz vyhrala ulica

Obrazom: Odstúpiť, kričalo vyše tisíc ľudí na proteste proti PaškoviObrazom: Ľudia protestovali aj pred Paškovou rezidenciouNiektorí v Smere podľa Leška o ničom nevedeli

Ako ho doplnil politický komentátor Marián Leško, nie všetci dôležití ľudia podľa neho v Smere vedeli, že Paška hodlá podať demisiu. "Trúfam si povedať, že pre niektorých členov strany to bolo prekvapenie," poznamenal. Smer si podľa jeho slov zrátal, že z racionálneho hľadiska bude lepšie ustúpiť z politickej pozície a nebojovať na tomto fronte.

Komunálnych volieb sa však podľa jeho slov kauza nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici veľmi nedotkla, ak, tak len kozmeticky. Ako na Markíze povedal Eduard Chmelár, voľby dopadli ako referendum o politických stranách, skutočnými víťazmi sú nezávislí kandidáti.

VÝSLEDKY VOLIEB NÁJDETE V TOMTO ČLÁNKU
Primátora Trnavy nazval Chmelár hipsterom

Analytik vyzdvihol napríklad novozvoleného nezávislého primátora Trnavy Petra Bročku, ktorý je mladým hipsterom a pri jeho kampani sme mohli vidieť, že sa dá spraviť ľahko a transparentne. "Vôbec sa nepovažujem za politika, pokiaľ sa bavíme o tých politikoch, ktorí tu boli doteraz," povedal na Markíze Bročka. Novozvolený trnavský primátor pôsobil ako dobrovoľník, staral sa o zeleň, okolie a ľudia si ho pamätajú, pripomenul politický analytik.

Víťazstvo prevažne nezávislých kandidátov ukazuje, že nechuť ľudí k politickým stranám narastá. "Politické strany sa snažia využiť popularitu niektorých kandidátov na to, aby sa k nim prisali, no ľudia majú dosť politických primátorov, ktorí sedia v úradoch ako osa na bonbóne," poznamenal Chmelár s tým, že existuje však aj veľa len tzv. nezávislých kandidátov, za ktorými stoja strany so zlým renomé a preto sa kandidáti prezentujú ako nezávislí.

"Nezávislí majú výhodu vtedy, keď si môžu voliči v ich prípade naprojektovať svoje najlepšie očakávania, no ak za štyri roky neurobia nič, skončia," doplnil ho politický komentátor Marián Leško. Podľa neho zvíťazili nezávislí, druhý v poradí je Smer-SD, čo znamená, že poraziť Smer v ďalších parlamentných voľbách bude veľmi ťažká úloha, pretože protistrana neponúka alternatívy, ktoré by boli pre širokú voličskú základňu príťažlivé. "Ide o túžby ľudí po demokratizácii a oslobodení politiky od finančných skupín," povedal Chmelár.

Video: Pavol Paška oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu
.

.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj - Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj - Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní
Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj - Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice
Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj - Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj - Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj - Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj - V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj - Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedláPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety