Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pašku donútil odísť protest, nie demonštrácia, tvrdí Chmelár

Autor: SITA, 17. novembra 2014 06:19
Podľa slov politického analytika Eduarda Chmelára sa v Smere v súvislosti s Paškom zľakli istej majdanizácie slovenskej politiky.
Protest za odstúpenie Pavla Pašku Účastníci protestného zhromaždenia - výzva za odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu Národnej rady SR, na Námestí SNP. Bratislava, 14. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý podal demisiu, primala k tomuto rozhodnutiu skôr akcia pred jeho domom v Košiciach než demonštrácia v Bratislave.

Povedal to v nedeľu v mimoriadnej relácii ku komunálnym voľbám 2014 na Markíze politický analytik Eduard Chmelár. Podľa jeho slov sa v Smere-SD zľakli istej majdanizácie slovenskej politiky.

Na post predsedu Národnej rady SR má podľa neho najväčšiu šancu terajší minister kultúry Marek Maďarič. Takéto reči o možnej výmene sa podľa neho objavovali už kedysi, keď Robert Fico kandidoval za prezidenta.

Obrazom: Protest za odstúpenie Pavla Pašku v Bratislave


Odporúčame:

Video: Paška končí v parlamente, vzdá sa aj mandátu poslanca

Reakcie na odstúpenie Pavla Pašku: Po prvý raz vyhrala ulica

Obrazom: Odstúpiť, kričalo vyše tisíc ľudí na proteste proti PaškoviObrazom: Ľudia protestovali aj pred Paškovou rezidenciouNiektorí v Smere podľa Leška o ničom nevedeli

Ako ho doplnil politický komentátor Marián Leško, nie všetci dôležití ľudia podľa neho v Smere vedeli, že Paška hodlá podať demisiu. "Trúfam si povedať, že pre niektorých členov strany to bolo prekvapenie," poznamenal. Smer si podľa jeho slov zrátal, že z racionálneho hľadiska bude lepšie ustúpiť z politickej pozície a nebojovať na tomto fronte.

Komunálnych volieb sa však podľa jeho slov kauza nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici veľmi nedotkla, ak, tak len kozmeticky. Ako na Markíze povedal Eduard Chmelár, voľby dopadli ako referendum o politických stranách, skutočnými víťazmi sú nezávislí kandidáti.

VÝSLEDKY VOLIEB NÁJDETE V TOMTO ČLÁNKU
Primátora Trnavy nazval Chmelár hipsterom

Analytik vyzdvihol napríklad novozvoleného nezávislého primátora Trnavy Petra Bročku, ktorý je mladým hipsterom a pri jeho kampani sme mohli vidieť, že sa dá spraviť ľahko a transparentne. "Vôbec sa nepovažujem za politika, pokiaľ sa bavíme o tých politikoch, ktorí tu boli doteraz," povedal na Markíze Bročka. Novozvolený trnavský primátor pôsobil ako dobrovoľník, staral sa o zeleň, okolie a ľudia si ho pamätajú, pripomenul politický analytik.

Víťazstvo prevažne nezávislých kandidátov ukazuje, že nechuť ľudí k politickým stranám narastá. "Politické strany sa snažia využiť popularitu niektorých kandidátov na to, aby sa k nim prisali, no ľudia majú dosť politických primátorov, ktorí sedia v úradoch ako osa na bonbóne," poznamenal Chmelár s tým, že existuje však aj veľa len tzv. nezávislých kandidátov, za ktorými stoja strany so zlým renomé a preto sa kandidáti prezentujú ako nezávislí.

"Nezávislí majú výhodu vtedy, keď si môžu voliči v ich prípade naprojektovať svoje najlepšie očakávania, no ak za štyri roky neurobia nič, skončia," doplnil ho politický komentátor Marián Leško. Podľa neho zvíťazili nezávislí, druhý v poradí je Smer-SD, čo znamená, že poraziť Smer v ďalších parlamentných voľbách bude veľmi ťažká úloha, pretože protistrana neponúka alternatívy, ktoré by boli pre širokú voličskú základňu príťažlivé. "Ide o túžby ľudí po demokratizácii a oslobodení politiky od finančných skupín," povedal Chmelár.

Video: Pavol Paška oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu
.

.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj - Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj - Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní
Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj - Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice
Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj - Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj - Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj - Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj - V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj - Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedláPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy