Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pápež podľa kardinála Vlka aj kvôli Bezákovi mení pravidlá

Autor: SITA, 17. novembra 2014 12:18
Pápež František I. Pápež František zmenil pokyny pre odvolávanie biskupov. Foto: archívne-SITA/AP
BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Pápež František vydaním nových pokynov, ktoré sa týkajú odvolávania biskupov, reaguje podľa českého kardinála Miroslava Vlka na prípady, keď autorita neviedla dostatočný dialóg s dotknutými biskupmi pri ich odvolávaní.

"Mám tu na mysli napríklad známe odvolanie trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Keď som sa kedysi pýtal na Bezákove odvolanie kardinála Ouelleta, ktorý stojí na čele kongregácie pre biskupov, povedal mi, že odvolanie biskupa je "administratívna záležitosť"," napísal Vlk na svojom blogu s tým, že nová formulácia uvádza jasné smernice, ako sa taká "záležitosť" má riešiť.


Pápež smeruje k reforme rímskej cirkvi

Uvedené pokyny, aj keď sa podľa kardinála môžu zdať banálne, sú súčasťou postupných krokov pápeža Františka k reforme rímskej cirkvi.

Podľa pokynov v niektorých mimoriadnych prípadoch môže kompetentná autorita zvážiť nutnosť požiadať biskupa, aby sa zriekol úradu.

V článku 5 smernice sa k "mimoriadnym prípadom" pripája aj nové zdôraznenie, že takúto mimoriadnu žiadosť kompetentná autorita biskupovi prezentuje, "keď mu boli vyložené dôvody takejto požiadavky a keď bolo v bratskom dialógu pozorne vypočuté jeho objasnenie."


Bezák odovzdal Františkovi list

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. V decembri 2013 Bezák opustil Slovensko a presťahoval sa do talianskeho Bussolenga. V tamojšom kláštore redemptoristov začal život rehoľníka. Bezákovi sa tento rok 25. júna po generálnej audiencii vo Vatikáne podarilo stretnúť so Svätým Otcom Františkom.

Bezák však nedostal u pápeža osobnú audienciu, o ktorú žiadal. Bezák sa stretol s pápežom Františkom ako jeden z približne tridsiatich biskupov. Bezák počas krátkeho stretnutia odovzdal pápežovi list.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety