Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nepočúvať deti je veľká chyba, tvrdí šéfka krízovej linky

Autor: SITA, 22. novembra 2014 07:01
dieťa dievča Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Deti je potrebné oveľa viac zapájať do rozhodovania o veciach, ktoré sa ich dotýkajú alebo môžu ovplyvniť ich život.

Deti treba povzbudzovať k vytváraniu a vyjadrovaniu svojich názorov a myšlienok a predovšetkým brať ich do úvahy. Konštatuje sa to v odporúčacom liste, ktorý vznikol v rámci projektu Posilňovanie hlasov detí v spoločnosti EÚ prostredníctvom detských liniek pomoci.


Nepočúvať deti je chyba

Do projektu bolo zapojených šesť partnerských organizácií, ktoré prevádzkujú detské linky pomoci 116 111 v Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, Česku, Slovensku a Veľkej Británii. Zavedenie participácie detí do praxe v postkomunistických krajinách chýba, čo je dôsledkom ich minulosti. Britský partner bol do spolupráce zapojený, lebo má bohaté skúsenosti s participáciou detí. Celý projekt začal ešte v decembri 2012.

"Nepočúvať deti je veľká chyba," zdôraznila v utorok na tlačovej besede pri prezentovaní výsledkov projektu riaditeľka Linky detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF Eva Dzurindová. Dodala, že napriek tomu, že ich organizácia 18 rokov pracuje s deťmi, pri tomto projekte si uvedomili, že majú rezervy.


S deťmi treba spolupracovať

Organizácie pracujúce s deťmi by mali ich účasť viac zakomponovať do svojej práce. "Mali by sme s nimi spolupracovať tak, aby sa cítili ako partneri a nie ako podriadení. Nemalo by to byť iba o vypočutí názoru, ale aj o debate a prípadnom skorigovaní názoru," konštatovala. Podľa Dzurindovej je tu priestor na osvetu, a to tak voči profesionálom pracujúcim s deťmi, ale aj voči verejnosti, rodičom a deťom.

Ako sa zdôrazňuje v odporúčacom liste, participácia znamená, že názor je vypočutý a berie sa do úvahy. Participácia detí sa stane skutočnou vtedy, keď dospelí budú rešpektovať a akceptovať hlasy a potreby detí. "Očakávame, že deti dospejú a stanú sa schopnými a platnými členmi spoločnosti.

Aby sa takými mohli stať, musia byť tak vychovávané. Ak sa k nim po celý čas staviame iba ako k deťom, nedávame im žiadne právo rozhodovať sa, zúčastňovať sa dôležitých činností a formovať aktívne postoje, nemôžeme očakávať, že to zrazu dokážu v deň svojich 18 narodenín,"
zdôrazňuje sa v odporúčacom liste.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety