Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci nevedia, že revolúcia nadviazala na Pražskú jar

Autor: SITA, 20. novembra 2014 07:19
november revolucia Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) - Nepamätáme si, že Nežná revolúcia nadväzovala na Pražskú jar z roku 1968. Vyplýva to z prieskumu Sociologického ústavu SAV, ktorý v stredu prezentovali na tlačovej besede. Dáta na prelome mája a júna zbierala agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1215 oslovených.

Až 48,9 percenta občanov si myslí, že nežná revolúcia nenadväzovala na Pražskú jar, 22,5 percenta si nadväznosť pamätá a 17,7 percenta oslovených sa priznalo, že nevie, či to tak bolo.

Obrazom: November '89 priniesol na Slovensko demokraciu


Jeden z riešiteľov James Krapfl toto zistenie označil za prekvapenie, keďže na začiatku revolučného procesu v novembri 1989 bola nadväznosť na rok 1968 očividná. Podľa vtedajších prieskumov bol najpopulárnejším kandidátom na post prezidenta Alexander Dubček a to najmä pre jeho úlohu v Pražskej jari, pripomenul Krapfl.

VIAC O NOVEMBRI '89 <<<<<<-------------------------->>>>>> NÁJDETE TU.Po generálnom štrajku revolúcia postupne nadobudla iné rozmery. Je preto zaujímavé, že keď sa ľudia nad revolúciou zamyslia teraz, myslia skôr na neskoršie obdobie ako na počiatočné. Podľa Krapfla jedným z dôvodom môže byť, že revolúcia sa stala skutočne celospoločenským hnutím len dňom generálneho štrajku. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že najmä po roku 1991 sa niektorí politici snažia prerozprávať dejiny revolúcie tak, aby sa pôvodná spojitosť s rokom 1968 nedala všimnúť, dodal.

Podľa 66 percent oslovených hlavným cieľom nežnej revolúcie bola skôr politická než ekonomická zmena. Zároveň približne rovnaká skupina (68,6 percenta) uviedla, že cieľom bola skôr revolučná zmena ako pokus o reformu. Krapfl upozornil, že maďarská menšina značne častejšie ako občania slovenskej národnosti označila nežnú revolúciu za masové hnutie a nie hnutie vedené disidentmi. Rovnaký rozdiel bolo vidieť aj pri hodnotení Pražskej jari, dôvody budeme musieť hľadať v ďalšom výskume, doplnil.

Odporúčame aj:

ŠtB oživila v roku '89 staré akcie, zatknúť mala tisíce ľudí

Pôvod štátneho sviatku 17. novembra siaha až do roku 1939

Slovensko prvé zrušilo vedúcu úlohu KSS, Klaus to ignoroval

Tvárami Nežnej revolúcie sú podľa Feldeka nevinne odsúdení

November ´89 priniesol demokraciu a štandardné ľudské práva

Uplynulo štvrťstoročie od Nežnej revolúciePridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety