Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hlina chce opäť brať občianstvo teroristom, predložil novelu

Autor: SITA, 14. januára 2015 10:01
Hlina priviezol tank pred dom Biľaka Nezaradený poslanec Alojz Hlina Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - O štátne občianstvo by podľa nezaradeného poslanca Alojza Hlinu mohli prísť aj Slováci slúžiaci bez povolenia v ozbrojených silách cudzieho štátu alebo dobrovoľným pripojením sa k akejkoľvek ozbrojenej skupine alebo organizácii na území cudzieho štátu. Vyplýva to z novely zákona o štátnom občianstve SR, ktorú Hlina opätovne predložil do parlamentu.

Právnou normou Hlina reaguje predovšetkým na narastajúce riziko pripojenia sa občanov SR k rôznym teroristickým a extrémistickým ozbrojeným skupinám alebo organizáciám na území cudzieho štátu, ako je napríklad Islamský štát.

"Návrat týchto občanov po uskutočňovaní rôznych teroristických a extrémistických aktivít v cudzine späť do Slovenskej republiky by predstavovalo bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku a Európsku úniu a máme za to, že je nevyhnutné z hľadiska národnej bezpečnosti Slovenskej republiky takéto konanie sankcionovať nielen prostredníctvom trestného práva, ale aj správneho práva," argumentuje Hlina. Návrh opozičného poslanca vychádza z právnej úpravy viacerých krajín Európskej únie, najmä Nemecka.

Dnes štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť buď prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť alebo nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle. Hlina už novelu predložil na decembrovú schôdzu parlamentu, neskôr ju z rokovania stiahol. Národná rada sa bude návrhom opozičného poslanca zaoberať na januárovej schôdzi.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety