Deti majú svoj dokument o právach už dvadsaťpäť rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: SITA / AP

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Deti na celom svete majú už 25 rokov svoj dokument, je ním Dohovor o právach dieťaťa, ktorý prijalo Valné zhromaždenie OSN. Ide o materiál, ktorý patrí medzi najčastejšie prijímanú zmluvu v oblasti ľudských práv, informovala agentúru SITA Ingrid Kopčová z Unicef Slovensko.

Dokument podľa jej slov deťom na celom svete zaručuje právo na zdravotnú starostlivosť, výživné jedlo, vzdelanie, ktoré rozvíja ich myseľ, slobodu od násilia a vykorisťovania, ako aj čas a priestor na hranie. Dohovor k septembru tohto roka ratifikovalo 194 krajín sveta, Slovensko ako samostatná krajina tak urobilo 1. januára 1993.

Dohovor zmenil milióny životov

„Za 25 rokov zmenil dohovor osudy miliónov detí, pre ktoré sa stal svet lepším miestom pre život. Výrazne pomohli nielen zákony prijaté v jednotlivých krajinách, no dohovor ovplyvnil tiež vnímanie medzinárodných organizácií v nahliadaní na detskú prácu a umožnil, aby sa sami podieľali na zmenách smerujúcich k ich lepším zajtrajškom,“ uviedla Kopčová. Takmer o polovicu sa napríklad znížil počet úmrtí detí mladších ako päť rokov, znížil sa tiež počet detí, ktorých smrť zavinili osýpky, a to až takmer o 80 percent.

Zvýšil sa počet tehotných žien, ktorým bola pred pôrodom poskytnutá kvalifikovaná starostlivosť. Zlepšil sa aj prístup detí k zdrojom pitnej vody v postihnutých regiónoch, hoci stovky miliónov z nich sa stále spoliehajú len na zdroje, ktoré môžu byť kontaminované výkalmi alebo škodlivými chemickými látkami. Za posledné dve desaťročia sa zvýšil aj podiel detí s prístupom ku vzdelaniu a znížil sa počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Krajiny však aj dnes napriek úsiliu stále bojujú s ďalšími problémami, ako sú napríklad detská práca, odvlečenie detí do zahraničia či ich vykorisťovanie a zneužívanie.

Štáty by mali vyvinúť systémy sledovania

„Počas 25 rokov od prijatia Dohovoru o právach dieťaťa svet prijal opatrenia v každom regióne. Tento mandát priniesol významné výsledky, pomáha chrániť a meniť životy miliónov detí. Napriek tomu stále nemôžeme tvrdiť, že práva všetkých detí sú dodržiavané,“ poznamenal výkonný riaditeľ Unicefu Anthony Lake. Aby sa vízie dohovoru stali realitou pre všetky deti aj v budúcnosti, bežné prístupy ochrany ich práv už čoskoro nebudú postačujúce. „Agenda detských práv zďaleka nie je kompletná. Je dôležité, aby každý štát vyvinul systémy sledovania, merania a vyhodnocovania, aby splnil svoje záväzky voči všetkým deťom,“ doplnila ho predsedníčka Výboru pre práva dieťaťa OSN Kirsten Sandberg.

Vízia Dohovoru o právach dieťaťa sa môže dosiahnuť len vtedy, ak sú dodržiavané práva všetkých detí, bez ohľadu na to, kto sú a odkiaľ pochádzajú. „Práva a blahobyt všetkých detí tak musí byť v centre udržateľného rozvoja a najbližších cieľov, s ktorými vláda bude súhlasiť v najbližších desaťročiach,“ poznamenala Ingrid Kopčová z Unicef Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia