Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Beáta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Bratislavčania môžu povedať, kam pôjde časť mestských peňazí

Autor: SITA, 24. novembra 2014 07:16
Bratislavský hrad Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) - Bratislavčania môžu v týchto dňoch v internetovom hlasovaní vybrať projekty, na ktoré by mohla ísť časť budúcoročného rozpočtu hlavného mesta.

Vybrať si ľudia môžu z 57 návrhov v piatich kapitolách - doprava, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Hlasovať možno do 28. novembra 2014 na internetovej stránke Rozhodni.bratislava.sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.


Výsadba zelene či odstránenie alergénov

Nápady bratislavská radnica zbierala od obyvateľov v septembri počas Burzy nápadov. Návrhy, ktoré splnili požadované kritéria postúpili v októbri do verejného prerokovania, kde verejnosť spolu s odbornými garantmi magistrátu a zapojenými obyvateľmi rozhodli, ktoré projekty sa dostanú do internetového hlasovania už aj s navrhnutými finančnými čiastkami.

O tom, na ktoré projekty pôjde časť peňazí z mestskej kasy môžu teraz ľudia rozhodnúť v hlasovaní na internete. Do hlasovania sa môže zapojiť každý Bratislavčan, ktorý má viac ako 15 rokov a zaregistruje sa cez formulár na stránke Rozhodni.bratislava.sk. Na základe registrácie dostane záujemca prihlasovacie údaje a môže hlasovať za ľubovoľný počet návrhov.

Svoje nápady mohli bratislavskej radnici posielať občianske združenia či jednotlivci. Medzi desiatkami návrhov je napríklad výsadba zelene a stromov či odstránenie alergénov a burín. Bratislavčania by radi v budúcom roku investovali aj do vybudovania bezbariérových priechodov pre chodcov či do montáže nosičov bicyklov v mestskej hromadnej doprave (MHD).


Ľudia žiadajú aj prírodné lavičky

Medzi doručenými nápadmi je aj rekonštrukcia zábradlia na Bajkalskej a Brnianskej ulici či osadenie prírodných lavičiek pri vstupe na Kráľovu horu. Cyklisti by privítali, keby pre nich jednosmerné ulice zmenili na obojsmerné.

Do rozhodovania o prerozdelení časti mestských peňazí radnica verejnosť zapája od roku 2011, kedy bol projekt prvýkrát spustený. Vtedy bola na občianske projekty vyčlenená suma 15-tisíc eur. V roku 2014 už mesto na projekty z participatívneho rozpočtu vyčlenilo 46-tisíc eur.

Za príspevok z participatívneho rozpočtu si obyvatelia v minulosti vybudovali napríklad komunitnú záhradu v Rači, obnovili kino Zora či zrevitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. V meste tiež vzniklo Komunitné centrum generácii, autonómna zóna Lafranconi, z občianskeho rozpočtu technicky podporili aj Zelenú hliadku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety