Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Bratislavčania môžu povedať, kam pôjde časť mestských peňazí

Autor: SITA, 24. novembra 2014 07:16
Bratislavský hrad Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) - Bratislavčania môžu v týchto dňoch v internetovom hlasovaní vybrať projekty, na ktoré by mohla ísť časť budúcoročného rozpočtu hlavného mesta.

Vybrať si ľudia môžu z 57 návrhov v piatich kapitolách - doprava, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne veci. Hlasovať možno do 28. novembra 2014 na internetovej stránke Rozhodni.bratislava.sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.


Výsadba zelene či odstránenie alergénov

Nápady bratislavská radnica zbierala od obyvateľov v septembri počas Burzy nápadov. Návrhy, ktoré splnili požadované kritéria postúpili v októbri do verejného prerokovania, kde verejnosť spolu s odbornými garantmi magistrátu a zapojenými obyvateľmi rozhodli, ktoré projekty sa dostanú do internetového hlasovania už aj s navrhnutými finančnými čiastkami.

O tom, na ktoré projekty pôjde časť peňazí z mestskej kasy môžu teraz ľudia rozhodnúť v hlasovaní na internete. Do hlasovania sa môže zapojiť každý Bratislavčan, ktorý má viac ako 15 rokov a zaregistruje sa cez formulár na stránke Rozhodni.bratislava.sk. Na základe registrácie dostane záujemca prihlasovacie údaje a môže hlasovať za ľubovoľný počet návrhov.

Svoje nápady mohli bratislavskej radnici posielať občianske združenia či jednotlivci. Medzi desiatkami návrhov je napríklad výsadba zelene a stromov či odstránenie alergénov a burín. Bratislavčania by radi v budúcom roku investovali aj do vybudovania bezbariérových priechodov pre chodcov či do montáže nosičov bicyklov v mestskej hromadnej doprave (MHD).


Ľudia žiadajú aj prírodné lavičky

Medzi doručenými nápadmi je aj rekonštrukcia zábradlia na Bajkalskej a Brnianskej ulici či osadenie prírodných lavičiek pri vstupe na Kráľovu horu. Cyklisti by privítali, keby pre nich jednosmerné ulice zmenili na obojsmerné.

Do rozhodovania o prerozdelení časti mestských peňazí radnica verejnosť zapája od roku 2011, kedy bol projekt prvýkrát spustený. Vtedy bola na občianske projekty vyčlenená suma 15-tisíc eur. V roku 2014 už mesto na projekty z participatívneho rozpočtu vyčlenilo 46-tisíc eur.

Za príspevok z participatívneho rozpočtu si obyvatelia v minulosti vybudovali napríklad komunitnú záhradu v Rači, obnovili kino Zora či zrevitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. V meste tiež vzniklo Komunitné centrum generácii, autonómna zóna Lafranconi, z občianskeho rozpočtu technicky podporili aj Zelenú hliadku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy