Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Bývalý rektor policajnej akadémie je v nemocnici, súd nebol

Autor: SITA, 24. novembra 2014 10:36
policajna akademia Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
PEZINOK 24. novembra (WEBNOVINY) – Pojednávanie s bývalým rektorom policajnej akadémie Václavom K. v pondelok senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku odročil. Dôvodom je práceneschopnosť a hospitalizácia Václava K. Obhajca Václava K. uviedol, že toto je mimoriadna situácia. Jeho klient sa určite chce zúčastniť na pojednávaní a obhajovať sa hneď, ako mu to jeho zdravotný stav dovolí, uviedol. Pojednávanie odročili na apríl a máj.

Prokurátor žaluje Václava K. z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v štádiu pokusu. Pojednávanie sa malo pôvodne začať 21. októbra. Pre práceneschopnosť jedného člena senátu bol tento termín zrušený.


Úplatok za prijatie uprednostnených ľudí

Václav K. podľa obžaloby dal ako nadriadený príkaz zamestnancovi policajnej školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu policajného zboru. Za prijatie najmenej dvoch uchádzačov prijal údajne úplatok 5000 eur. Za tieto trestné činy mu v prípade uznania viny hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov.

Obhajca Václava K. žiadal pri predbežnom prejednaní obžaloby zastavenie stíhania. Podľa neho je nepochybné, že dva skutky, žalované ako prijímanie úplatku, sa nestali. Tretí skutok, ktorý prokuratúra žaluje ako zneužitie právomoci, podľa neho nie je trestným činom. Prvotné priznanie bývalého rektora a neskoršie odvolanie svojich slov pripisuje advokát zdravotnému stavu klienta.

"Jedno je isté, že môj klient v čase, keď sa začalo konanie proti nemu, bol v dosť zlom zdravotnom stave. To znamená, že niektoré kroky boli ovplyvnené jeho zlým zdravotným stavom," uviedol. Advokát tlmočil aj to, ako jeho klient vysvetľuje pôvod zadržaných päťtisíc eur. "Časť peňazí tritisíc eur boli jeho finančné prostriedky a dvetisíc eur bola suma, ktorú dostal ako sponzorský dar," povedal. Václav K. sa necíti byť vinný ani v jednom bode obžaloby.


Bývalého rektora museli odvolať

Žalujúci prokurátor uviedol na júnovom verejnom zasadnutí, že povahu spomínaných peňazí naznačil v obžalobe. "Keďže to stíham ako korupciu, tak aj takúto povahu prisudzujem týmto finančným prostriedkom," povedal prokurátor s tým, že to bude otázkou dokazovania. Na základe získaných dôkazov sa podľa prokurátora žalované skutky stali.

Václava K. odvolal z funkcie bývalý prezident Ivan Gašparovič v lete 2012 po policajnej akcii s názvom Mahony, ktorá bola na akadémii. Pôvodne bol Václav K. obvinený aj z prečinu porušovania cudzích práv pri udelení doktorského titulu, ale tohto obvinenia ho neskôr zbavili. Novou rektorkou Akadémie Policajného zboru v Bratislave sa až tento rok stala Lucia Kurilovská. V auguste ju vymenoval prezident Andrej Kiska.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety