Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pamiatky na Bratislavskom hrade sa výstabou garáží nezničia

Autor: SITA, 25. novembra 2014 06:40
Výskum na Bratislavskom hrade Pohľad na odkryté archeologické náleziská v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Foto: archívne, SITA/Katarína Acélová
BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Jedinečné pamiatky z keltských dôb objavené na severnej terase Bratislavského hradu plánovaná výstavba podzemných garáží neohrozí, povedal na pondelkovej tlačovej besede vedúci Kancelárie Národnej rady (NR) SR Daniel Guspan.

Poznamenal, že pre ochranu pamiatok sa posunul vjazd do garáže. Archeologický prieskum ukončili v júli a odvtedy Kancelária NR SR viackrát rokovala s Krajským Pamiatkovým úradom v Bratislave o spôsoboch prezentácie objavených pamiatok.

Pamiatkari definitívne rozhodli začiatkom novembra. "Žiadne pamiatky na Bratislavskom hrade nebudú zničené," zdôraznil pre médiá po tlačovej besede Guspan.


Časť nálezov sa zakonzervuje

Pamiatkari nariadili Kancelárii NR SR zabezpečiť ochranu pamiatok objavených počas archeologických vykopávok na severnej terase hradu. "Päť hodnotných nálezov, ktoré sa v areáli našli, sme rôznym spôsobom povinní zachovať," upozornil Guspan.

Podľa neho to znamená, že časť nálezov sa zakonzervuje a zasype sa zemou. Ich objav označí na povrchu nielen informačná tabuľa, ale napríklad i model usporiadania muriva. "V prípade piliera tam bude znázornené jeho umiestnenie, v prípade múrika tam bude znázornené umiestnenie múrika," priblížil šéf kancelárie parlamentu.

Jeden z objavených pilierov sa premiestni na nádvorie hradu a bude súčasťou pripravovanej expozície Slovenského národného múzea o histórii Bratislavského hradu. Nález rímskej dlažby "pod gaštanmi" bude prekrytý a "kancelária národnej rady hľadá prostriedky na to, aby mohla tento nález sprístupniť verejnosti," dodal k druhom prezentácie unikátnych objavov pre médiá Daniel Guspan. Očakávaná suma za prezentáciu pamiatok je približne 224-tisíc eur bez DPH.

Výskum na Bratislavskom hrade Pohľad na odkryté archeologické náleziská v areáli národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad. Foto: SITA/Katarína AcélováNálezy sa majú verejnosti sprístupniť budúci rok

Garáže vzniknú v priestore kameňolomu, ktorý tu v minulosti tiež bol. Guspan upozornil, že garáže nie sú novým projektom a uvažovalo sa o nich už v 80. rokoch. Po dostavbe barokovej záhrady nad garážami a zimnej jazdiarne budú potrebné aj vzhľadom na návštevníkov podujatí na hrade a v jeho areáli. Garáže nie sú určené len pre poslancov, ale aj pre verejnosť.

Koľko presne budú stáť, ešte jasné nie je. Suma však môže byť vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo. Hornina, ktorá sa musí vydolovať sa totiž podľa aktuálnych zistení komplikovanejšie ťaží. "Pracujeme na tom, aby sme racionalizačnými opatreniami v priebehu stavby docielili úspory, ktoré nám tieto zvýšené náklady budú eliminovať. Snažíme sa náklady držať na úrovni, na akej boli zakontrahované – 21 600 000 eur," konštatoval pre médiá Guspan.

Dodal, že ide o cenu bez DPH za celý projekt, teda aj za garáže, barokovú záhradu, zimnú jazdiareň a za všetky ostatné súvisiace objekty a práce. Celá rekonštrukcia má byť hotová začiatkom roka 2016, kedy bude SR predsedať Európskej únii. Už na budúci rok by však mali verejnosti sprístupniť archeologické nálezy. Všetky práce sa konajú pod dohľadom pamiatkarov.

Stavby sa tu zachovali dvetisíc rokov

Keltské stavby objavili archeológovia v minulom a tomto roku na severnej terase hradu, pod bývalou Zimnou jazdiarňou z čias Márie Terézie, v okolí bývalej barokovej záhrady. Unikátnosť objavu spočíva v tom, že výskum odkryl minimálne tri samostatné murované stavby antického charakteru z 1. storočia pred naším letopočtom (p.n.l.) a z prelomu tisícročí.

Takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše doteraz neobjavili. Zachovali sa tu dvetisíc rokov staré múry, fragmenty zdobenej dlážky, ucelená liata dlážka, interiérová omietka. Výskum odkryl vzácne zlaté a strieborné keltské mince, rímske mince z 1. storočia p. n. l. a ďalšie artefakty.

Objavy rímskych stavieb z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand. V oblasti náleziska plánujú obnoviť barokovú záhradu s artefaktmi z minulosti a pod jej úrovňou vzniknú podzemné garáže.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety