Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Najvyšší súd znížil Piťovi trest na 16 rokov

Autor: SITA, 26. novembra 2014 10:39, aktualizované: 26. novembra 2014 15:52
Odvolací proces s piťovcami na najvyššom súde Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže eskortujú po vynesení rozsudku v kauze piťovci na Najvyššom súde SR jedného z odsúdených (uprostred) do Ústavu na výkon väzby. Bratislava, 26. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Najvyšší súd SR znížil trest pre Juraja Ondrejčáka prezývaného Piťo z pôvodných 18 rokov na 16 rokov.

Rozhodol tak na stredajšom verejnom zasadnutí senát v odvolacom konaní s 18 obžalovanými v kauze zločineckej skupiny piťovci. Najvyšší súd upravil pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z mája tohto roku.

Obrazom: Odvolací proces s piťovcami na najvyššom súde


Rozsudok nad 18-timi obžalovanými v kauze piťovci vyhlásil Špecializovaný trestný súd v Pezinku 26. mája. Štrnástich uznal súd za vinných z rôznych skutkov, niektorých napríklad za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie, hrubý nátlak, výtržníctvo, výber výpalného či ničenie majetku.


Súd zmenil májový rozsudok

V stredu najvyšší súd májový rozsudok v niektorých častiach zmenil. "Súd čiastočne vyhovel odvolaniu prokuratúry, čiastočne aj obžalovaným," povedal predseda odvolacieho senátu. "Existenciu zločineckej skupiny považoval súd prvého stupňa za reálnu a dokázanú a jeho úvahu odvolací súd nespochybnil," vyhlásil sudca. Viacerým obžalovaným zmenil výšku trestov, a to smerom nadol, až na jedného obžalovaného. Predseda senátu vysvetlil, že tresty neupravovali pre ich neprimeranosť, ale v niektorých prípadoch pre nesprávne použité ustanovenia zákona.

Juraj Ondrejčák si po stredajšom definitívnom rozhodnutí súdu odsedí 16 rokov vo väzení s najprísnejším strážením. Najvyššie tresty dostali Igor Dvorský a Adam Štefunko, ktorých súd poslal za mreže na 22 rokov. Miroslav Abrahám a Matej Baričiak majú stráviť v base 21 rokov. Martin Padúch dostal 10,5 roka, Peter Bola a Matej Šalaga sedem rokov. Tomášovi Králkovi vymerali trest 4,5 roka. Šesť rokov má stráviť za mrežami Tomáš Bielovič, Andrej Očenáš dostal päťročný trest. Menej ako štyri roky dostal Ladislav Antal a Miroslav Cisár. Podmienečný trest na jeden rok vymeral súd pre Antonína Topercera. Ondrejčák a ďalší siedmi dostali navyše trest prepadnutia majetku. Štyroch mužov oslobodili.

Odvolací proces s piťovcami na najvyššom súde Foto: SITA/Ján SlovákProkurátor bol spokojný

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry bol so stredajším rozhodnutím spokojný. "Najvyšší súd zo svojej pozície vyhodnotil všetky dôkazy podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia," povedal médiám. "Bolo preukázané, že obžaloba bola dôvodná a že existencia zločineckej skupiny tu reálne bola," dodal. "Spoločenská objednávka prevýšila zákon a právo," reagoval jeden z obhajcov Ondrej Mularčík. Obžalovaných, ktorí boli doteraz stíhaní na slobode, vzali zo súdu rovno do väzenia. Ondrejčák na vyhlásenie verdiktu z väzby neprišiel.

Odvolací proces sa začal na najvyššom súde v utorok. Súd si vypočul konečné návrhy prokurátora, obžalovaných a ich obhajcov. V stredu ráno zaznel konečný návrh posledného obhajcu, ktorý nebol v utorok prítomný, následne senát oznámil, že nasleduje záverečná porada do 13:00. Na súde boli osobne 12 obžalovaní, Juraj Ondrejčák, alias Piťo, z väzby neprišiel zo zdravotných dôvodov.


Piati obžalovaní sa ospravedlnili zo zasadnutia

Rozsudok nad 18 obžalovanými v kauze piťovci vyhlásil Špecializovaný trestný súd v Pezinku 26. mája. Štrnástich uznal súd za vinných z rôznych skutkov, padali tresty od jedného roka podmienečne až po 24 rokov väzenia. Štyroch mužov vtedy oslobodili. V odvolaniach voči tomuto rozsudku napádali obžalovaní hlavne hodnotenie dôkazov, samotné súdne konanie, právnu kvalifikáciu skutkov či výšku trestov. Aj prokurátor podal odvolanie, a to v neprospech všetkých obžalovaných okrem jedného.

"Žiadam o zrušenie rozsudku a o to, aby ste rozhodli podľa vlastného uváženia a odvolanie prokurátora žiadam zamietnuť," povedal pred senátom odvolacieho súdu obžalovaný Juraj Ondrejčák. Ten mal výhrady napríklad k svedeckým výpovediam, ktoré považuje za bezpredmetné a nepreukazujúce jeho vinu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v konečnom návrhu žiadal, aby odvolací súd zrušil rozsudok a vec vrátil Špecializovanému trestnému súdu. Odvolania obžalovaných navrhol zamietnuť. Na utorkovom verejnom zasadnutí boli prítomní 13 obžalovaní, piati neprišli s tým, že súhlasia, aby sa konalo v ich neprítomnosti.

Odvolací proces s piťovcami na najvyššom súde Foto: SITA/Ján SlovákTucet mužov uznali vinnými

Piťovi vymeral súd v máji 18 rokov za mrežami s maximálnym strážením, ktorý v stredu znížil. Dvanástich obžalovaných uznal súd vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Medzi ďalšími zločinmi, za ktoré súd trestal, bolo napríklad vydieranie, hrubý nátlak, výtržníctvo, výber výpalného, ničenie majetku a tiež trestné činy súvisiace s nedovolenou výrobou drog a ich následnou distribúciou a tiež zločiny nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Najvyššie tresty dostali v máji Igor D. a Adam Š., ktorých súd poslal za mreže na 24 rokov. Miroslav A. a Matej B. by mali stráviť v base 23 rokov. Martin P. dostal 12 rokov, Peter B. osem rokov. Ladislav A. dostal sedemročný trest rovnako ako Matej Š. Tomášovi K. vymerali šesťročný trest, päť a pol roka má stráviť za mrežami Tomáš B. Miroslav C. a Andrej O. dostali päťročný trest. Podmienečný trest na jeden rok vymeral súd pre Antonína T. Juraj Ondrejčák a ďalší desiati obžalovaní dostali tiež trest prepadnutia majetku. Štvoricu Peter H., Michal B., Jozef Š. a Vladimír M. súd oslobodil.

Obžalobu na pôvodne 19 údajných členov skupiny piťovci za 19 skutkov predniesol žalobca v auguste minulého roka. Vyšetrovací spis má 21 zväzkov s viac ako sedemtisíc stranami. Jeden z obžalovaných Peter M. pri predbežnom prejednaní obžaloby oznámil, že chce pristúpiť na dohodu o vine a treste, jeho prípad riešili samostatne.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety