Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska chce kobru v zdravotníctve, protestom ľudí rozumie

Autor: SITA, 26. novembra 2014 08:51, aktualizované: 26. novembra 2014 10:19
kiska Prezident SR Andrej Kiska s prejavom počas rokovania 44. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 26. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Ak vláda dokáže bojovať s daňovými únikmi finančnou kobrou, možno prišiel čas, aby aj zdravotníctvo malo svoju kobru. Vyhlásil to v stredu prezident Andrej Kiska v Národnej rade SR.

Hlava štátu o svoje prvé vystúpenie pred poslancami požiadala, aby sa vyjadrila k aktuálnym otázkam, ktoré sa týkajú zmien vo vedení parlamentu. Prezident hovoril najmä o problémoch zdravotníctva, dotkol sa však aj rezortu školstva a postavil sa za protesty ľudí proti korupcii v zdravotníctve.

Odporúčame:

Reakcie na Kiskov príhovor: Matovič ho nestihol pre zápchu

Prečítajte si celý prejav Kisku, ktorý mal v parlamente
Daňová kobra v zdravotníctve

"Podľa môjho názoru by prospelo aj zavedenie osobitného režimu v sektore zdravotníctva, ktorý prinesie výsledky," uviedol Kiska, podľa ktorého by možno pomohla spomínaná kobra v zdravotníctve. Podľa prezidenta by mala vláda, parlament, ale aj daňové úrady, polícia a justícia vyslať do zdravotníctva správu, že sa začnú veci nazývať pravými menami a že sa zastavia neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva.

Veľká časť ľudí na Slovensku je podľa hlavy štátu presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní, až potom sú niekde záujmy lekárov a personálu a pacient je v našom zdravotníctve na poslednom mieste. "Toto je dlhodobá skúsenosť tých, ktorí v zdravotníctve pracujú, a väčšiny z nás, ktorí sme s ním prišli do styku. Napríklad politické nominácie v zdravotníctve tu fungujú roky - a za všetkých vlád. Osobne ich považujem za podstatnú príčinu zla v našom zdravotníctve," dodal Kiska.

Prezident si myslí, že bolo pochopiteľné a nevyhnutné zo strany predsedu vlády aj vládnej strany, že v posledných troch týždňoch došlo k toľkým zmenám vo vláde aj vo vedení parlamentu. "Rovnako tak považujem za logické a pochopiteľné, že vláda pripravila zmeny pravidiel pre firmy a dodávateľov zdravotníckych zariadení."


Okolnosti a udalosti boli vážne

Fakt, že na svojich postoch skončili predseda aj podpredseda parlamentu svedčí podľa Kisku o tom, že okolnosti a udalosti boli naozaj vážne. Na rozdiel od premiéra Roberta Fica však hlava štátu nekritizovala verejné protesty proti rozkrádaniu zdravotníctva, ktoré organizujú viacerí opoziční poslanci. "Pochopiteľne ľudia v tomto prípade výnimočne citlivo reagujú na obohacovanie sa na chorobe a na ľudskom nešťastí. Myslím, že je málo ľudí, ktorí by v takom prípade zostali ľahostajní a ktorí by neboli rozčarovaní a nahnevaní. Takto rozumiem aj verejným protestom a demonštráciám v týchto dňoch. Sú pochopiteľné, sú legitímne, dôvodom rozumiem a sú právom ľudí, ktoré treba chrániť, nie znevažovať – a treba takto prejavenú nespokojnosť počúvať," nazdáva sa Kiska.

Zmeny vo vláde a v parlamente, ktoré vznikli v dôsledku problémov v zdravotníctve, sa podľa Kisku dotkli aj ďalšieho dôležitého rezortu - školstva. "Rezort školstva vo veľmi krátkom rozpätí niekoľkých mesiacov vedie tretí minister. Už včera (v utorok, pozn. SITA) som povedal a dnes zopakujem s trochou nadsádzky želám nášmu školstvu, aby malo aspoň takú dynamiku, akú má u nás v poslednom čase výmena ministrov školstva."

Každý človek podľa Kisku vtlačí svoju osobnú pečať práci, ktorú robí, alebo funkcii, do ktorej bol zvolený. Predchádzajúci minister školstva Peter Pellegrini a dnes predseda parlamentu má nové povinnosti, Kiska mu však želá, aby priniesol aj do národnej rady citlivosť k otázkam vzdelávania, výskumu a vývoja. "Verím, že zvolenie teraz už bývalého ministra školstva pána Pellegriniho za predsedu parlamentu môže posilniť prítomnosť tejto mimoriadne dôležitej témy aj na rokovaniach Národnej rady Slovenskej republiky," ukončila hlava štátu.

Odporúčame aj:

Nový minister Draxler prezradil, aké plány má so školstvom

Bugár: Pellegrini musí odstrániť deformácie parlamentarizmu

Parlament si zvolil nového šéfa, získal aj hlasy opozície

Poslancov čaká zákon roka, o Mochovciach sa hovoriť nebude

Štátneho tajomníka Draxlera odvolali, nahradí Pellegriniho

Strana SDKÚ prišla o klub, poslanca Pašku vystrieda BabičPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety