Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska chce kobru v zdravotníctve, protestom ľudí rozumie

Autor: SITA, 26. novembra 2014 08:51, aktualizované: 26. novembra 2014 10:19
kiska Prezident SR Andrej Kiska s prejavom počas rokovania 44. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 26. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Ak vláda dokáže bojovať s daňovými únikmi finančnou kobrou, možno prišiel čas, aby aj zdravotníctvo malo svoju kobru. Vyhlásil to v stredu prezident Andrej Kiska v Národnej rade SR.

Hlava štátu o svoje prvé vystúpenie pred poslancami požiadala, aby sa vyjadrila k aktuálnym otázkam, ktoré sa týkajú zmien vo vedení parlamentu. Prezident hovoril najmä o problémoch zdravotníctva, dotkol sa však aj rezortu školstva a postavil sa za protesty ľudí proti korupcii v zdravotníctve.

Odporúčame:

Reakcie na Kiskov príhovor: Matovič ho nestihol pre zápchu

Prečítajte si celý prejav Kisku, ktorý mal v parlamente
Daňová kobra v zdravotníctve

"Podľa môjho názoru by prospelo aj zavedenie osobitného režimu v sektore zdravotníctva, ktorý prinesie výsledky," uviedol Kiska, podľa ktorého by možno pomohla spomínaná kobra v zdravotníctve. Podľa prezidenta by mala vláda, parlament, ale aj daňové úrady, polícia a justícia vyslať do zdravotníctva správu, že sa začnú veci nazývať pravými menami a že sa zastavia neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva.

Veľká časť ľudí na Slovensku je podľa hlavy štátu presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní, až potom sú niekde záujmy lekárov a personálu a pacient je v našom zdravotníctve na poslednom mieste. "Toto je dlhodobá skúsenosť tých, ktorí v zdravotníctve pracujú, a väčšiny z nás, ktorí sme s ním prišli do styku. Napríklad politické nominácie v zdravotníctve tu fungujú roky - a za všetkých vlád. Osobne ich považujem za podstatnú príčinu zla v našom zdravotníctve," dodal Kiska.

Prezident si myslí, že bolo pochopiteľné a nevyhnutné zo strany predsedu vlády aj vládnej strany, že v posledných troch týždňoch došlo k toľkým zmenám vo vláde aj vo vedení parlamentu. "Rovnako tak považujem za logické a pochopiteľné, že vláda pripravila zmeny pravidiel pre firmy a dodávateľov zdravotníckych zariadení."


Okolnosti a udalosti boli vážne

Fakt, že na svojich postoch skončili predseda aj podpredseda parlamentu svedčí podľa Kisku o tom, že okolnosti a udalosti boli naozaj vážne. Na rozdiel od premiéra Roberta Fica však hlava štátu nekritizovala verejné protesty proti rozkrádaniu zdravotníctva, ktoré organizujú viacerí opoziční poslanci. "Pochopiteľne ľudia v tomto prípade výnimočne citlivo reagujú na obohacovanie sa na chorobe a na ľudskom nešťastí. Myslím, že je málo ľudí, ktorí by v takom prípade zostali ľahostajní a ktorí by neboli rozčarovaní a nahnevaní. Takto rozumiem aj verejným protestom a demonštráciám v týchto dňoch. Sú pochopiteľné, sú legitímne, dôvodom rozumiem a sú právom ľudí, ktoré treba chrániť, nie znevažovať – a treba takto prejavenú nespokojnosť počúvať," nazdáva sa Kiska.

Zmeny vo vláde a v parlamente, ktoré vznikli v dôsledku problémov v zdravotníctve, sa podľa Kisku dotkli aj ďalšieho dôležitého rezortu - školstva. "Rezort školstva vo veľmi krátkom rozpätí niekoľkých mesiacov vedie tretí minister. Už včera (v utorok, pozn. SITA) som povedal a dnes zopakujem s trochou nadsádzky želám nášmu školstvu, aby malo aspoň takú dynamiku, akú má u nás v poslednom čase výmena ministrov školstva."

Každý človek podľa Kisku vtlačí svoju osobnú pečať práci, ktorú robí, alebo funkcii, do ktorej bol zvolený. Predchádzajúci minister školstva Peter Pellegrini a dnes predseda parlamentu má nové povinnosti, Kiska mu však želá, aby priniesol aj do národnej rady citlivosť k otázkam vzdelávania, výskumu a vývoja. "Verím, že zvolenie teraz už bývalého ministra školstva pána Pellegriniho za predsedu parlamentu môže posilniť prítomnosť tejto mimoriadne dôležitej témy aj na rokovaniach Národnej rady Slovenskej republiky," ukončila hlava štátu.

Odporúčame aj:

Nový minister Draxler prezradil, aké plány má so školstvom

Bugár: Pellegrini musí odstrániť deformácie parlamentarizmu

Parlament si zvolil nového šéfa, získal aj hlasy opozície

Poslancov čaká zákon roka, o Mochovciach sa hovoriť nebude

Štátneho tajomníka Draxlera odvolali, nahradí Pellegriniho

Strana SDKÚ prišla o klub, poslanca Pašku vystrieda BabičPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy