Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nový minister Draxler prezradil, aké plány má so školstvom

Autor: SITA, 26. novembra 2014 06:38
draxler pellegrini Sprava: Nový minister školstva Juraj Draxler a bývalý minister Peter Pellegrini počas prijatia demisie odchádzajúceho a menovania nového ministra školstva. Bratislava, 25. november 2014. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva do konca roka predstaví nové štátne vzdelávacie programy, ktoré by mali pomôcť zlepšiť vzdelávacie obsahy. Rezort chce tiež predstaviť v parlamente zákon o odbornom vzdelávaní. Veľa právnych noriem bude predkladať na budúci rok.

Povedal to nový minister školstva Juraj Draxler, ktorého dnes prezident Andrej Kiska vymenoval za nového člena vlády a poveril vedením školského rezortu. Ako povedal nástupca Petra Pellegriniho na stoličke ministra školstva a bývalý štátny tajomník rezortu Juraj Draxler, jedným z jeho cieľov je vytvárať komfort pre pedagogických pracovníkov a odbyrokratizovávať školstvo.

Odporúčame:

Kiska bude mať prejav v parlamente, neobíde ani kauzu CT

Štátneho tajomníka Draxlera odvolali, nahradí Pellegriniho

Strana SDKÚ prišla o klub, poslanca Pašku vystrieda Babič
Dôležitá je kvalita učiteľov

"To sme už načali s ministrom Pellegrinim a budeme v tom pokračovať. Je dôležité, aby sa učitelia mohli sústrediť na to, čo je náplňou ich poslania a aby nemuseli bojovať s papiermi," povedal Draxler.

Dôležitou je pre Draxlera aj otázka kvality učiteľov. "Ak je dobre pripravený systém kontinuálneho vzdelávania, učiteľ vie prísť do triedy z nejakého školenia pripravený dobre sa popasovať s novým obsahom, didakticky vie uchopiť ťažké témy. A toto je niečo, čo tu v tejto chvíli chýba. To bude jedna z prvých vecí, na ktoré sa budem pozerať. Aby sme mali kvalitných učiteľov," povedal Draxler s tým, že je dôležité, aby bola podchytená nielen príprava na pedagogických fakultách, ale aby učiteľom dávali servis počas celého života.

Prioritou nového ministra je tiež dobre nastaviť čerpanie fondov v ďalšom programovacom období. Ako povedal, implementačné pravidlá sa nastavujú na národnej úrovni. "My ich musíme mať dobre nastavené, aby bolo jednoduché čerpať eurofondy, či už na úrovni škôl či vedy a výskumu. Chceme, aby sa pracovníci, vedci aj učitelia vedeli zapájať cez národné projekty do projektov financovaných cez štrukturálne fondy," povedal Draxler.


Minister sľubuje aj novú spätnú väzbu školám

K zvyšovaniu platov pedagógov uviedol, že odchádzajúci minister Pellegrini splnil svoj sľub a na kolektívnom vyjednávaní už uzavreli otázku platov vo verejnom sektore. Pedagogickí pracovníci v regionálnom školstve teda dostanú päťpercentné zvýšenie platov. "Boli by sme radi, ak by tento trend pokračoval aj v budúcich rokoch. Budeme sa snažiť, aby status učiteľa bol vnímaný inak," vyhlásil Draxler.

Draxler na záver dodal, že sa bude snažiť aj o finančné mechanizmy, ktorými ocení školy s dobrými výsledkami. "Hľadáme mechanizmy a pripravuje sa nová smernica, ktorá bude upravovať fungovanie žiackych súťaží. Od budúceho roku budeme pracovať na vytváraní spätnej väzby pre školy cez meranie pridanej hodnoty, kde škola bude vidieť, aké výsledky sa od nej očakávajú na základe štatistických meraní a bude môcť okamžite reagovať na to, kde má slabé miesto a kde pridať. V dohľadnom čase ministerstvo neráta s tým, že by sme riešili financovanie školy na základe toho, ako dopadne škola v meraní pridanej hodnoty, do budúcna je to však otvorené," uviedol Draxler.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety