Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Sabína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ministerstvo chce komplexne bojovať proti týraniu detí

Autor: SITA, 30. novembra 2014 06:53
násilie, bitka, dieťa Foto: ilustračné, Shutterstock.com
BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Problematiku pomoci týraným deťom nie je možné vnímať ako problematiku, ktorú by mal a mohol riešiť len jeden rezort. Práve preto prijalo ministerstvo práce úlohu skoordinovať ostatné rezorty a zodpovedné subjekty a navrhnúť riešenie situácie v prípade týraných detí, agentúru SITA informoval hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Odporúčame:

Nepočúvať deti je veľká chyba, tvrdí šéfka krízovej linkySúčasťou prípravy bol prieskum zameraný na násilie páchané na deťoch, za ktorým stojí Inštitút pre výskum práce a rodiny, ktorý spadá pod ministerstvo práce. "Považovali sme za dôležité začať od relevantných čísiel, keďže takýto výskum nebol na Slovensku spracovaný od roku 1999," vysvetlil. Aj v tomto prípade sa podľa jeho slov jasne ukázalo, že bez spolupráce s ostatnými subjektmi nie je násilie na deťoch možné riešiť. Spolupracovali na ňom výskumné pracoviská rezortu práce, školstva, neštátne subjekty, ale tiež klinika detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.


Narážky na vzhľad detí nie sú výnimkou

Prieskum okrem iného ukázal, že obrátiť sexualitu proti deťom nie je v slovenských pomeroch nič nezvyčajné. Z viac ako 1560 oslovených detí sa 111 stretlo so sexuálnym zneužitím alebo ich takéto zaobchádzanie ohrozuje. Na prieskume, ktorý sa uskutočnil v máji minulého roka, sa zúčastnili žiaci z 8. a 9. ročníkov základných škôl. Za sexuálne zneužívanie sa považujú aj verbálne prejavy ako sexuálne narážky, urážky a poznámky o postave alebo vzhľade dieťaťa.

Túto oblasť násilia uvádzali deti v dotazníkoch najčastejšie, zo 111 mladistvých to bolo viac ako 70 percent. Vyskytli sa však aj prípady, keď písali o dotykoch alebo o nútení k pohlavnému styku. Tretina z týchto detí uviedla, že sa niekto dotkol alebo dotýka ich intímnych častí, takmer tretina zase uviedla, že ich dospelý nútil k pohlavnému styku. So sexuálnymi poznámkami sa deti stretávajú hlavne v školách. Dotyky a vynucovanie pohlavného styku zo strany dospelých sa deje podľa výsledkov prieskumu najmä v blízkosti domu. Prieskum potvrdil, že zneužívanie detí a páchanie násilia na deťoch sú reálne.


Pripravený je návrh na verejnú ochranu detí

Týranie detí sa na Slovensku rieši v legislatívnej i koncepčnej rovine. Táto problematika je jednak predmetom schválenej Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, ktorú pripravovalo široké spektrum subjektov na pôde výboru pre deti a mládež Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

V marci zriadil rezort práce v rámci svojej organizačnej štruktúry Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch. "Jeho primárnou úlohou je koordinovať plnenie Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím v rezorte," priblížil Stuška. Stredisko sa snaží, aby opatrenia na ochranu detí pre násilím vychádzali z overených údajov a z reálneho poznania stavu.

Na medzirezortné pripomienkové konanie je takisto pripravený návrh riešenia verejnej ochrany detí, a teda návrh zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. "Z vecného aj legislatívneho hľadiska ide o mimoriadne zložitú úlohu a návrh právnej úpravy sme preto pripravovali v spolupráci s členmi výboru pre deti a mládež aj výboru pre osoby so zdravotným postihnutím," poznamenal hovorca ministerstva práce.

Rezort spolu s ministerstvom spravodlivosti pripravil i návrh zmien a doplnení rodinného práva, občianskeho práva a úpravy sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Rovnako sa sfunkčnil výbor pre deti a mládež. Jeho zasadnutia boli pôvodne relatívne formálne, no teraz sa z neho postupne stáva platforma pre prezentovanie názorov na problematiku práv detí, ale aj miesto formulovania a navrhovania zásadných opatrení.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy