Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vysokoškolských učiteľov s titulom PhD na Slovensku pribúda

Autor: SITA, 29. novembra 2014 18:28
studenti Bez popisu Foto: ilustračné-SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Celkový počet učiteľov na slovenských vysokých školách sa za posledných 10 rokov príliš nemenil. Menila sa však kvalifikačná štruktúra učiteľov. Najmä v prvých rokoch po roku 2004 stúpal počet aj podiel profesorov na vysokých školách, keď ich počet za štyri roky stúpol približne o štvrtinu.

Ešte citeľnejšia je zmena v počtoch učiteľov s titulom PhD., ktorých podiel stúpol z 57 percent na 88 percent. Formálne sa teda zvýšil počet pracovníkov, ktorí by mali mať predpoklady na vedecké bádanie a kvalitnú výučbu. Vyplýva to z hodnotenia fakúlt vysokých škôl, ktoré vypracovala Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA).


Rastie aj publikačná činnosť

V súlade so zvyšujúcou sa kvalifikáciou sa postupne zvyšoval aj vedecký výkon slovenských vysokých škôl. "V prípade, že sa zameriame len na vedecké práce zachytené v renomovaných medzinárodných databázach Web of Knowledge, môžeme konštatovať, že hrubý publikačný výkon sa za desaťročie zvýšil o 130 percent. Pre lepšie porovnanie, vo svete bol za rovnaké obdobie zaznamenaný asi 60-percentný nárast. Keďže však bol počiatočný stav na Slovensku diametrálne odlišný, dobiehanie v počte prác je očakávaným procesom a prekvapením by bol skôr opačný vývoj," uvádza sa v správe ARRA.

Nárast počtu publikácií však neznamenal aj nárast v kvalite. "Samotná kvalita vedeckého výkonu vyjadrená priemerným počtom citácií na prácu pri hrubom porovnaní v súčasnosti dosahuje len polovicu svetového priemeru a za posledných 10 rokov rástla dokonca ešte pomalšie ako vo svete," konštatuje ARRA.


Počet doktorandov klesá

Počty a štruktúra sa menili aj pri doktorandoch. Na začiatku sledovaného obdobia po roku 2004 študovala na slovenských vysokých školách v dennej forme menej ako štvrtina z celkového počtu doktorandov.

Nasledujúce roky počty externých doktorandov s malou prestávkou celú dobu klesali a počty denných doktorandov naopak dlho stúpali. V súčasnosti už denní doktorandi tvoria takmer 60 percent z celkového počtu doktorandov.

Celkový počet doktorandov sa zvýšil od roku 2004 do roku 2010 takmer o tretinu. Odvtedy je citeľný výrazný prepad, pričom za posledné dva roky sa počet doktorandov znížil o viac ako 2 000 a ich celkový počet je tak nižší ako v roku 2004.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety