Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Referendum môže pomôcť fungovaniu rodiny, tvrdí Figeľ

Autor: SITA, 30. novembra 2014 14:18
Snem KDH s heslom Rodina. Práca. Spravodlivosť. Predseda KDH Ján Figeľ Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Referendum o ochrane rodiny, ktoré prezident Andrej Kiska vyhlásil na 7. februára 2015, môže podľa podpredsedu parlamentu a predsedu KDH Jána Figeľa napomôcť fungovaniu rodiny.

Vyhlásil to v nedeľu v relácii V politike televízie TA3. Rodina je podľa Figeľa jedným z troch základných hodnotových pilierov KDH a jej fungovanie ovplyvňuje aj fungovanie spoločnosti.

Referendum je podľa Figeľa výrazom občianskej požiadavky a potvrdí akceptáciu súčasného právneho stavu. "Vo svete je manželstvo definované rozmanito," povedal Figeľ s tým že často dochádza k relativizácii hodnôt. Adopcie detí homosexuálnymi pármi sú už v Európe realitou. Podľa Figeľa je postoj KDH k účasti na referende aj k trom referendovým otázkam pozitívny.

Odporúčame aj:

Fico odporúča Slovákom, aby išli na referendum o rodine

Aliancia zopakuje referendum o rodine, ak prvé nevyjde

Kiska vyhlásil referendum o rodine, bude mať tri otázky
Netreba zabúdať na väčšiny

Problematiku rodiny považuje za dôležitú aj podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD). "Je dôležité, aby sme v tejto problematike poznali názor verejnosti," povedal. Podľa Číža je v demokratickej spoločnosti potrebné chrániť práva menšín, netreba však zabúdať aj na názor väčšiny. "Tieto postoje treba dávať do súladu," vyhlásil s tým, že v strane momentálne diskutujú o tom, či a aké odporúčania dajú pred referendom svojím priaznivcom.

Podpredsedovia parlamentu diskutovali aj o novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorý má z verejných súťaží vylúčiť schránkové firmy. "Jeden deň minister Maďarič schránkové firmy skritizuje, druhý deň minister Počiatek podpíše zmluvu so schránkovou firmou," vyhlásil Figeľ v súvislosti s vládnym návrhom novely. Súčasná vláda je podľa neho pri moci už tretí rok a vo veci schránkových firiem koná až teraz v súvislosti so zverejnenými škandálmi. Podľa Číža sú schránkové firmy dôsledkom neoliberálneho ekonomického konceptu a deregulácie, ktorý prebrala aj Európska legislatíva. Preto je podľa neho dôležité, aby mal štát účinné legislatívne nástroje na obranu verejných záujmov.


Hovorili aj o rozpočte

V diskusii rezonovala aj problematika štátneho rozpočtu. Číž vyzdvihol, že sa návrh z dielne ministra Petra Kažimíra dostal medzi štyri návrhy rozpočtov, ktoré ocenila Európska komisia za dodržanie rozpočtových pravidiel. Podľa Figeľa je však smutné, že iba tak málo členských štátov je disciplinovaných a plní si povinnosti stanovené úniou. Konečná verzia rozpočtu však bude podľa neho iná ako návrh, ktorý posudzovala komisia, keďže doňho Smer-SD prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov zavádza zmeny. Podľa Figeľa to súvisí predovšetkým so sociálnym balíčkom, ktorí vláda pripravuje na rok 2015.

Na záver diskusie sa obaja politici zhodli na potrebe zlepšenia kultúry v parlamente s tým, že novozvolený predseda parlamentu Peter Pellegrini by k tomu mal prispieť. "Za súčasný stav v parlamente sú zodpovední všetci," povedal Figeľ. "Je v záujme všetkých, aby parlament seriózne fungoval," dodal Číž.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety