Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vládne návrhy podľa Beblavého znejú dobre iba na tlačovkách

Autor: SITA, 30. novembra 2014 15:17
Miroslav Beblavý Miroslav Beblavý Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne Smeru-SD, ktorá má z verejných súťaží vylúčiť schránkové firmy, je podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého deravá.

Vyhlásil to v relácii O 5 minút 12 televízie RTVS. Novela totiž podľa neho nezabezpečí, aby štát poznal konečných užívateľov finančných transakcii.

Odporúčame aj:

Nástupca Pašku chce v parlamente riešiť problém po probléme

Obrazom: Dosť bolo Fica, kričalo asi tisíc ľudí na proteste

Borec si vypočul kritiku opozície na novelu obstarávania
Návrh novely neodhalí beneficierov firmy

"Návrh novely umožní poznať vlastníka firmy, beneficierov však neodhalí," povedal Beblavý. Podľa neho návrh nepočíta napríklad s existenciou trustov, ktoré pozná anglické právo. Tam napríklad určuje majiteľ spoločnosti ľudí, ktorým budú vyplácané zisky spoločnosti pričom so spoločnosťou nemusia mať žiadny vzťah. Vládne návrhy podľa Beblavého znejú dobre na tlačovkách, inak sú však skôr marketingové.

Okrem poznania identity konečného užívateľa ziskov je podľa Beblavého potrebné v rámci novely riešiť aj problém vymáhania financií v prípade, že sa pri verejnom obstarávaní zistí porušenie zákona. Beblavý navrhuje aj to, aby všetky informácie súvisiace s procesom verejného obstarávania boli prístupné verejnosti. Takisto je podľa neho potrebné tieto pravidlá uplatniť na všetky formy nakladania s verejnými peniazmi, nie len na verejné obstarávania. Keď sa problém korupcie nebude riešiť efektívne, medzi ľuďmi bude podľa Beblavého rásť frustrácia.


Beblavý pochválil protesty

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (SMER-SD) opozícia v období, keď bola vo vláde, neriešila nič z toho, čo teraz navrhuje. Namiesto vecnej diskusie sa podľa neho zameriava na ohováračskú a klebetnú agendu. Kaliňák pripomenul, že problematika schránkových firiem bola v minulosti spájaná s SDKÚ-DS, ktorej bol Beblavý v členom. Smer-SD je podľa Kaliňáka schopný sebareflexie v prípade, že spraví nejakú chybu. Dokazuje to podľa neho aj odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu parlamentu.

"Opozícia urobila z volieb v Košiciach referendum o Pavlovi Paškovi a on v ňom uspel," povedal Kaliňák s tým, že Paška tak získal slobodu rozhodovať sa o svojom ďalšom pôsobení. Zároveň poprel, že by Pašku do tohto kroku niekto tlačil. Podľa Beblavého kauza CT v Piešťanoch Paškovi ukázala, že si nemôže robiť, čo chce. Ako predseda parlamentu sa podľa Beblavého nemal vôbec angažovať v oblasti zdravotníctva. Beblavý zároveň pochválil ďalších opozičných politikov za organizovanie protikorupčných protestov. Tie sú podľa neho prospešné, avšak problémy netransparentnosti a korupcie môžu riešiť len účinné zákony.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety