Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Košice majú nové električky za desiatky miliónov

Autor: SITA, 1. decembra 2014 14:29
V Košiciach jazdia nové električky za desiatky miliónov eur Nová električka Dopravného podniku mesta Košice, a.s. (DPMK) pred úvodnou jazdou za prítomnosti zástupcov mesta, vedenia DPMK a hostí. Košice, 1. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík
KOŠICE 1. decembra (WEBNOVINY) – Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) uviedol v pondelok do prevádzky prvé štyri nové čiastočne nízkopodlažné električky Vario. Ako v pondelok povedal generálny riaditeľ DPMK Juraj Hrehorčák, dopravný podnik vo verejnej súťaži získal 23 električiek za približne 33 miliónov eur.

"Oproti plánovanej sume sme ušetrili okolo sedem miliónov eur, čo nám umožnilo uplatniť opciu na nákup ďalších piatich električiek. Takže celkovo sme získali 28 električiek," povedal Hrehorčák.

Obrazom: V Košiciach jazdia nové električky za desiatky miliónov eur


Zatiaľ do košického dopravného podniku prišlo sedem električiek, ostatné dodajú v priebehu budúceho roku a budú postupne nasadzované do prevádzky. Posledné vozidlo by malo prísť na jeseň 2015. "Mestská hromadná doprava v Košiciach bude nielen modernejšia, komfortnejšia, ale aj bezpečnejšia," povedal primátor Raši.

DPMK získal na nákup električiek 85 percent prostriedkov z európskych fondov, desať percent dal štát a zvyšných päť percent poskytol dopravný podnik, pričom ako uviedol Hrehorčák, časť bola z vlastných zdrojov a ďalšia z dlhodobého úveru. Cena jednej električky je 1,449 milióna eur. Spoločnosť Pragoimpex, ktorá električky dodáva, zabezpečí záručný a pozáručný servis vrátane opráv pre každú električku počas 15 rokov, alebo do najazdenia 750-tisíc kilometrov.

Ako uviedol Hrehorčák, električka Vario LF2+ predstavuje zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Električka je dlhá 22,6 metra, má 44 miest na sedenie a 131 na státie. Maximálna rýchlosť je 65 km/h. Na otázku, či je električka klimatizovaná Hrehorčák, odvetil, že klimatizovaná je len kabína vodiča.

V Košiciach jazdia nové električky za desiatky miliónov eur Foto: SITA/Jozef Jarošík


V Košiciach jazdia nové električky za desiatky miliónov eur Foto: SITA/Jozef Jarošík


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety