Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Armáda je hanebne podfinancovaná, penil poslanec Šebej

Autor: SITA, 3. decembra 2014 12:18
Vojaci si precvičili presun techniky po železnici Foto: ilustračné, SITA/Ministerstvo obrany SR
BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská armáda je podľa poslanca Mosta-Híd Františka Šebeja hanebne podfinancovaná a vláda tento stav ďalej zhoršuje. Podľa neho sa pri znižovaní peňazí na ozbrojené sily dá hovoriť o strate pudu sebazáchovy.

Šebej v parlamentnej rozprave k rozpočtu upozornil, že hoci sa Slovensko pri vstupe do NATO zaviazalo dávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu, dnes po prvýkrát hrozí, že rozpočet SR rezortu obrany bude nižší ako jedno percento HDP. Poslanec kritizoval aj niektoré vládne opatrenia, napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov. "Medzi základné úlohy štátu nepatrí poskytovať sociálne benefity za hranicou zdravého rozumu," konštatoval v rozprave Šebej.

Odporúčame:

Rozpočet: Vzdelanie a veda podľa KDH nie sú prioritou Fica
Mezenská sa pýtala na nepriateľov Slovenska

Názor Šebeja o nedofinancovanej armáde kritizovala poslankyňa Zuzana Mezenská, ktorá sa pýtala, či má Slovensko nejakého nepriateľa, aby potrebovalo zvyšovať výdavky na obranu. Ako tvrdí, sama sa odmieta podieľať na tomto hromadení názorov podporujúcich zvyšovanie obranných výdavkov.

Minister financií Peter Kažimír Šebeja nepovažuje za vojnového štváča, ale za človeka, ktorý sa celý život venuje zahraničnej politike a zanieteného euroatlantistu, ale často pri tejto téme hyperbolizuje. "Súhlasím, že armáda z pohľadu modernizácie techniky je v kritickej situácii, ale to je otázka aj naakumulovania problémov z minulosti," hovorí minister.

Ako dodal, obrana má stále aj svoje vnútorné rezervy, ktoré vidí napríklad v sociálnych programoch v rámci rezortu. "Je otázka, akým spôsobom tieto benefity prispievajú k našej obranyschopnosti. Nie som o tom presvedčený, možno opak je pravdou," myslí si Kažimír.


Šebej kritizoval aj rozpočet na vedu a výskum

Pozitívne prvky však vidí v medzinárodnej spolupráci, ktorá sa rozbieha najmä s Českou republikou, ale aj ďalších medzinárodných projektoch prezbrojovania. Podľa Kažimíra sa však pri hodnotení rozpočtu obrany treba pozerať aj na celkové rozpočtové možnosti Slovenska. "Zatiaľ nevieme poskytnúť viac a asi nevieme poskytnúť viac ani z hľadiska všeobecného konsenzu," tvrdí.

Šebej kritizoval aj rozpočet, ktorý vláda alokuje na vedu a výskum. Predovšetkým narážal na rozpočet Slovenskej akadémie vied. Vedu a výskum a vzdelanie na Slovensku považuje za podfinancované, čo škodí rozvoju krajiny. "My si myslíme, že je viac minúť na vlaky ako na vzdelanie. My si ideme prežrať budúcnosť. Národ, ktorý nechá umrieť od hladu vlastnú vedu, smeruje k vlastným koncom," tvrdí. Výdavky na vedu a výskum ako aj na obranu sú pritom podľa Šebeja hlavné dôvody, prečo návrh rozpočtu nepovažuje za dobrý a je rozhodnutý ho nepodporiť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety