Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko má nový rozpočet, poslanci schválili viaceré zmeny

Autor: SITA, 4. decembra 2014 07:58, aktualizované: 4. decembra 2014 16:19
peniaze Presné čísla deficitu ministerstvo financií zatiaľ nezverejnilo. Podľa vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra hraničným limitom navyšovania schodku v parlamente je 2,5 percenta HDP. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) - Slovensko má schválený rozpočet na budúci rok. Postarali sa o to poslanci vládneho Smeru-SD, ktorí návrh zákona roka schválili svojimi 81 hlasmi. Na hlasovaní o rozpočte sa pritom zúčastnilo 142 poslancov, 53 hlasovali proti a osem poslancov sa hlasovania zdržalo.

Rozpočet pritom prešiel oproti pôvodnej verzii, ktorú do parlamentu predložila vláda, viacerými zmenami. Okrem rozpočtového pokrytia zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky a zvyšovania platov učiteľov a ďalších pracovníkov verejnej správy obsahuje aj navyšovania rozpočtov ďalších kapitol.

Odporúčame:

Opozícii leží v žalúdku rozpočet, vláda ničí strednú vrstvu

Myslím, že nás čaká úspešný rok, hovorí Fico o rozpočte

Poslanci schválili novelu, mala by obmedziť schránkové firmy

TIS je nespokojná s návrhom zákona o schránkových firmách

Rozpočet: Vzdelanie a veda podľa KDH nie sú prioritou FicaPôvodne navrhovaný deficit verejnej správy pre budúci rok na úrovni 1,98 percenta hrubého domáceho produktu tak platiť nebude. Podľa skorších vyjadrení ministra financií Petra Kažimíra je hraničným limitom navyšovania schodku v parlamente 2,5 percenta výkonu ekonomiky.

Podľa aktuálnych údajov z rezortu financií by po zmenách mala verejná správa v budúcom roku hospodáriť s deficitom 1,94 miliardy eur, oproti pôvodnému návrhu 1,54 miliardy eur. V pomere k hrubému domácemu produktu je tak schodok verejnej správy na budúci rok rozpočtovaný na úrovni 2,49 percenta hrubého domáceho produktu, v ktorom je zahrnutá aj rezerva na zhoršený vývoj hospodárstva vo výške 0,2 percenta výkonu ekonomiky.

Celkové príjmy verejnej správy by tak mali v roku 2015 dosiahnuť 28,475 miliárd eur a výdavky 30,415 miliardy eur.


Financie navyše získalo viacero ministerstiev

Oproti návrhu rozpočtu, ktorý putoval do parlamentu z vlády, si po prerokovaní návrhu v pléne Národnej rady SR polepšilo viacero rezortov. Ministerstvo zdravotníctva dostane naviac spomínané financie na pokrytie nákladov odvodovej odpočítateľnej položky v sume 152 miliónov eur, okrem toho na základe odsúhlaseného poslaneckého pozmeňujúceho návrhu z dielne Smeru-SD aj ďalších 50 miliónov eur ako rezervu na hospodárenie nemocníc.

nr sr rozpocet Za schválenie nového štátneho rozpočtu hlasovalo 81 poslancov Smeru. Bratislava, 4. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák


Milióny navyše podľa zmien navrhovaných v parlamentných výboroch dostali aj rezorty životného prostredia, vnútra, práce či dopravy. Ministerstvu životného prostredia poslanci odsúhlasili zvýšenie rozpočtu o 15 miliónov eur na protipovodňové opatrenia, ministerstvu vnútra sa zvýšili limity na zvýšenie služobného výkonu zložiek rezortu v regiónoch so zvýšenou kriminalitou rovnako o 15 miliónov eur.

Rezort dopravy si zase oproti pôvodnému návrhu polepšil o 20 miliónov eur, ktoré by sa mali využiť na nájomné byty a odstraňovanie systémových porúch v bytových domoch.


Peniaze poputujú aj na opravu Prezidentského paláca

Poslanci na návrh gestorského finančného výboru však schválili aj navýšenia rozpočtov ostatných kapitol, aj keď už v nižších sumách. Rozpočet ministerstva hospodárstva sa tak navýšili o 300-tisíc eur na budovanie priemyselných zón. Viac dostane aj Kancelária prezidenta.

Na opravu dreveného krovu Prezidentského paláca by malo putovať dodatočných 310-tisíc eur, ďalších 97-tisíc eur by malo pokryť rekonštrukciu prezidentskej rezidencie na Slavíne a 93-tisíc eur má pokryť odchodné pre 20 zamestnancov kancelárie.

Odsúhlasilo sa tiež navýšenie rozpočtu Najvyššieho súdu SR o 80-tisíc eur na navýšenie počtu asistentov. O 50-tisíc eur viac dostane aj Úrad vlády SR na podporu menšinovej kultúry a jazyka národnostných menšín.


Pozmeňujúce návrhy opozície sa neujali

Súčasťou schválených zmien sú aj presuny medzi kapitolou rezortu školstva a Slovenskou akadémiou vied. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že toto riešenie vyplýva z rokovaní medzi rezortom školstva a predstaviteľmi akadémie. Z rozpočtu na Agentúru na podporu vedy a výskumu sa tak presunulo 8 miliónov eur priamo na Slovenskú akadémiu vied.

Súčasťou schválených zmien je aj krytie nákladov na navyšovanie platov vo verejnej správe, vrátane učiteľov a vytvorenie rezervy na prípadný horší makroekonomický vývoj vo výške 155 miliónov eur a takisto rezerva na prípadný lepší výber daní. Pri nej sa rozpočtujú dodatočné príjmy v sume 300 miliónov eur, ktoré nie sú viazané na žiadne konkrétne výdavky. Ak bude skutočný výber daní lepší, ako predpokladá rozpočet, bude možné tieto prostriedky využiť.

Opozičné pozmeňujúce návrhy k rozpočtu sa podľa očakávania neujali. V nich chcel napríklad poslanec z OĽaNO Martin Fecko ešte navýšiť rozpočet rezortu životného prostredia na úkor rozpočtu Národnej rady SR, jeho kolegyňa Erika Jurínová chcela presúvať prostriedky v rámci kapitoly rezortu práce.

Ďalší poslanec z hnutia OĽaNO Miroslav Kadúc navrhoval zvýši zdroje v súdnictve a taktiež na úkor rezortu vnútra zvýšiť rozpočet Slovenskej akadémie vied. Poslanec za KDH Jozef Mikloško navrhoval upraviť rozpočet v súvislosti s ľudskými právami.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety