Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Stojíme medzi mierom a vojenskou eskaláciou, povedal Lajčák

Autor: SITA, 5. decembra 2014 06:00
Ukrajina Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Európa stojí na križovatke medzi bezpečnosťou a nestabilitou, medzi mierom a ďalšou vojenskou eskaláciou, medzi spoluprácou a novými deliacimi čiarami.

Naše úsilie by sa preto malo sústrediť na uvoľňovanie napätia, premosťovanie rozdielov a sprostredkovávanie riešení. Povedal to vo štvrtok minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo vystúpení na zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo švajčiarskom Bazileji. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor MZV.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ---->TU.V otázke Ukrajiny musí byť Únia zomknutá

Ústrednou témou rokovaní šéfov diplomacií 57 štátov OBSE bola situácia na Ukrajine a jej dopady na celý región Európy. "Vývoj na Ukrajine nás núti mobilizovať úsilie a zamyslieť sa nad tým, ako lepšie brániť našu bezpečnosť, prosperitu a hodnoty. Konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Jedinou cestou je dodržiavanie prímeria a implementácia Minských dohôd," povedal Lajčák.

Lajčák sa stretol s ministrom zahraničných vecí Nemecka Frankom Walterom Steinmeierom, s ktorým hovoril najmä o situácii na Ukrajine aj v súvislosti s nedávnou cestou šéfa nemeckej diplomacie do Kyjeva a Moskvy.

Odporúčame:

Ak Ukrajinu zachváti vojna, Slovensko bude podľa Fica trpieťMinistri v rozhovore vyjadrili presvedčenie, že v otázke Ukrajiny musí byť EÚ zomknutá, a to nielen vo vzťahu k riešeniu situácie v oblasti Donbasu, ale aj pokiaľ ide o štrukturálne ekonomické a politické reformy na Ukrajine vrátane boja proti korupcii. Podľa Lajčáka by mala EÚ na seba prevziať aktívnejšiu úlohu, ale zároveň komunikačné kanály s Moskvou musia ostať otvorené.


Lajčák ocenil snahu Bieloruska riešiť konflikt na Ukrajine

Ukrajina Foto: Thinkstock
Okrem Steinmeiera sa Lajčák stretol aj s ministerkou zahraničných vecí Moldavska Nataliou Ghermanovou. S ňou diskutoval o nedávnych parlamentných voľbách v Moldavsku a eurointegračných ambíciách Kišiňova. S ministrom zahraničných vecí Bieloruska Lajčák skonštatoval zlepšenie vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom a ocenil snahu riešiť konflikt na Ukrajine. "Veríme, že sa tento trend bude naďalej prehlbovať a dôjde k pokroku aj v tých oblastiach, ktoré sú pre EÚ limitné, vrátane otázky politických väzňov," povedal šéf slovenskej diplomacie.

Bilaterálny program zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bazileji symbolicky zakončilo stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Hovorilo sa o Ukrajine, o vzťahoch medzi Ruskom a EÚ ako aj o bezpečnostnej situácii na európskom kontinente. "Od našej schopnosti hľadať riešenia a prijímať kompromisy závisí, či sa Európa bude naďalej vyvíjať ako spoločný priestor alebo nastane obrat k minulosti a náš kontinent opäť rozdelia konfrontačné línie," povedal M. Lajčák.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety