Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Peniaze pre vysoké školy sú podľa Smieška len na prežitie

Autor: SITA, 7. decembra 2014 10:42
vysoká_škola Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) - Schválený rozpočet na rok 2015 nie je pre vysoké školy rozvojovým, ale rozpočtom na prežitie. Pre agentúru SITA to povedal predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško a zároveň dodal, že vysokým školám "nepomôže" ani schválený presun ôsmich miliónov eur z rozpočtu na Agentúru na podporu vedy a výskumu smerom na Slovenskú akadémiu vied.

Agentúra na podporu vedy a výskumu (APVV), z ktorej vysoké školy získavajú peniaze na podporu výskumu a vývoja, je podľa Smieška jediná agentúra na Slovensku, kde sa dá súťažiť o výskumné projekty. Iné štátne programy na podporu výskumu totiž neexistujú. Ako dodal, Vedecká grantová agentúra ministerstva školstva a SAV (VEGA) má radovo nižší rozpočet, pričom výška grantov je v priemere na úrovni niekoľko tisíc eur, čiže neumožňuje robiť reálny výskum.

Odporúčame:

Na školstvo pôjde z rozpočtu menej, vede vezmú 118 miliónov

Vnútro dostane z rozpočtu viac, plánuje znižovať kriminalitu

Obrana potrebuje podľa Glváča vyšší rozpočet, no uskromní sa

Borec si chce sadnúť s Kažimírom k schválenému rozpočtu

Slovensko má nový rozpočet, poslanci schválili viaceré zmeny

Opozícii leží v žalúdku rozpočet, vláda ničí strednú vrstvu

TIS je nespokojná s návrhom zákona o schránkových firmách

Rozpočet: Vzdelanie a veda podľa KDH nie sú prioritou Fica"Je obrovský záujem vedcov, aby získali grant z APVV," povedal Smieško a zdôraznil, že konkurencia je tak veľká, že keď sa prihlási okolo 1000 projektov, z agentúry bude financovaných tak okolo 100.

"Chýba tu stabilita vo financovaní a predvídavosť. Keby každý rok vyhlásili výzvu Agentúry na podporu vedy a výskumu, tak by sa dalo lepšie pracovať," informoval Smieško, ktorý pripomenul aj prestávku vo vypisovaní všeobecných výziev APVV. V roku 2015 mala agentúra vo vládnom návrhu rozpočtu pôvodne rozpočtovaných 32,96 milióna eur, nakoniec bude mať o osem miliónov menej.

K zvyšovaniu platov pedagógov na vysokých školách Smieško povedal, že to je danajský dar, keďže bude mať pravdepodobne dopad na verejné vysoké školy. Predseda Rady vysokých škôl SR zároveň upozorňuje, že Slovensko na celé školstvo dáva približne 3,8 percenta HDP, pričom priemer EÚ je vyše päť percent HDP.

Výdavky štátneho rozpočtu na vysoké školy financované ministerstvom školstva budú na budúci rok 456 miliónov eur. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy