Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Z SDKÚ majú odísť ďalší ľudia, Kukan zostane až do konca

Autor: SITA, 8. decembra 2014 09:54, aktualizované: 8. decembra 2014 14:01
freso sdku Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo (na snímke). Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Europoslanec Eduard Kukan neodíde z SDKÚ-DS a bude v nej až do konca. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA, zo strany sa vystúpiť nechystá.

"Bol som pri jej zakladaní a zostanem do konca," vyhlásil. Kukan však zdôraznil, že to, že zostáva v SDKÚ-DS, neznamená jeho súhlas a podporu vízie predsedu strany Pavla Freša. Kukan chce naďalej pracovať v Európskom parlamente, na čo dostal opätovne dôveru i zodpovednosť od voličov v nedávnych eurovoľbách.


Kukana mrzí smerovanie strany

Kukan priznal, že už stráca prehľad o tom, čo sa deje v SDKÚ-DS a o permanentných odchodoch. "Je smutné, že strana, ktorá urobila toľko pre integráciu Slovenska, takto končí," povedal. Zároveň dodal, že ešte nedávno dostával od členskej základne ponuky, aby sa stal predsedom strany a vyviedol ju z krízy.

SDKÚ-DS má v Európskom parlamente dvoch poslancov. Okrem Kukana aj Ivana Štefanca, ktorý sa v septembri vzdal straníckej funkcie podpredsedu. "Zatiaľ v SDKÚ-DS zostávam. Cez Vianoce si všetko premyslím. Nechcem robiť unáhlené rozhodnutia," povedal pre agentúru SITA.

V sobotu by malo byť rokovanie Ústrednej rady SDKÚ-DS, ale zrejme nebude. Na termíne sa predbežne dohodlo stranícke prezídium. Predsedníčka ústrednej rady strany Tatiana Rosová zatiaľ toto zasadnutie nezvolala. Ako povedala v pondelok pre agentúru SITA, radu nezvolala, pretože nedošlo k zhode na jej programe. Na programe sa malo dohodnúť vedenie na prezídiu.

Anketa
Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?
Určite áno, Frešo nie je vhodný typ na vedenie
Asi áno, veď pod jeho vedením sa SDKÚ ani nedostane do parlamentu
Ťažko povedať, nie je ľahké sa proti Smeru presadiť
Myslím, že nie, neviem o nikom, kto by ho mohol plnohodnotne nahradiť
Určite nie, SDKÚ by už nepomohla ani Angela Merkelová
Ďalšie anketyOdísť by mali aj ďalší členovia SDKÚ

Na poslednom však chýbali predsedovia piatich krajských organizácií, preto sa na tom, o čom bude Ústredná rada SDKÚ-DS rokovať, nedohodlo. Prezídium malo byť opakovane zvolané na pondelok.

Podľa Rosovej však nie je. Zároveň dodala, že ak bude prezídium zvolané v najbližších dňoch a zhodnú sa na programe, rokovanie ústrednej rady zvolá. Ústredná rada sa mala zaoberať plánom obnovy strany, poverením generálneho sekretára SDKÚ-DS, poverením podpredsedov SDKÚ-DS, zmenou stanov a primárnymi voľbami na volebného lídra.

Tento týždeň by mali podľa informácií agentúry SITA odísť z SDKÚ-DS ďalší ľudia. Rosová nechcela komentovať, či odíde zo strany aj ona, alebo v nej zostane. Stranu by mal do konca parlamentnej schôdze opustiť poslanec NR SR Viliam Novotný, ktorý svoj odchod už ohlásil. V súčasnosti je už členom prípravného výboru novovznikajúcej strany Šanca, ktorú zakladá Eva Babitzová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety