Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Začínajú sa prípravy na budúcoročné referendum o rodine

Autor: SITA, 8. decembra 2014 11:13
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - Začínajú sa prípravy na februárové referendum o rodine. Ministerstvo vnútra (MV) SR a Štatistický úrad SR majú do 19. decembra spoločne vypracovať metodické pokyny pre referendum. Už od začiatku roka, od 2. januára, sa začnú tlačiť potrebné materiály.

Ministerstvo vnútra má zabezpečiť tlač materiálov na hlasovanie a aj ich následnú distribúciu okresným úradom do 30. januára.

Ako ďalej vyplýva z harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia referenda v roku 2015, ktorý už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním, MV SR musí tiež už do 2. januára vydať pravidlá o tom, ako postupovať pri financovaní príprav, konania a zisťovania výsledkov hlasovania v referende o ochrane rodiny.

Odporúčame:

Ústavný právnik: Referendum o rodine by sa nemalo konať

Kiska vyhlásil referendum o rodine, bude mať tri otázky

Aliancia zopakuje referendum o rodine, ak prvé nevyjde

Fico odporúča Slovákom, aby išli na referendum o rodine

Inštitút ľudských práv nazýva referendum o rodine nezmyslom




Referendum bude stáť vyše šesť miliónov

Referendové okrsky sa majú vytvoriť do 15. decembra, vyplýva to z rozhodnutia prezidenta SR z 27. novembra o vyhlásení referenda, ktoré je uverejnené v zbierke zákonov. Prezident tiež rozhodol, že Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky, obvodné komisie a okrskové komisie sa vytvoria do 7. januára. Prvé zasadanie ústrednej komisie, obvodných a okrskových komisií sa uskutoční do 14. januára.

Z návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda tiež vyplýva, že referendum o ochrane rodiny, ktoré sa bude konať 7. februára budúceho roka, bude štát stáť zhruba 6,3 milióna eur. Pre ministerstvo vnútra je na prípravu referenda určených 5 134 993 eur a štatistický úrad má dostať na spracovanie hlasovania 1 197 275 eur. Rezort vnútra napríklad musí z prostriedkov pridelených na referendum zaistiť aj prácu referendových komisií všetkých stupňov, od ústrednej, cez obvodné až po okrskové.


Zaplatiť treba mzdy aj hlasovacie lístky

"Ide najmä o úhradu zákonom stanovených nárokov, ako sú napríklad náhrady mzdy členom referendových komisií a odmien členom a zapisovateľom okrskových referendových komisií, úhrada a distribúcia tlače hlasovacích lístkov, hlasovacích preukazov s ochrannými prvkami, metodických a informačných materiálov, na vybavenie referendových miestností, na ochranu verejného poriadku v deň konania referenda, na výdavky spojené s prevádzkou referendových miestností a na elektronické komunikačné spojenie referendových komisií (hovorné) formou úhrady nezúčtovateľného výdavku vo výške päť eur pre referendovú komisiu," konkretizuje MV SR v materiáli.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára budúceho roka.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety