Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Čižnár odmieta Čentéšove slová, presviedčal ho kandidovať

Autor: SITA, 8. decembra 2014 13:39, aktualizované: 8. decembra 2014 14:50
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vraj sľuboval Čentéšovi ešte pred verdiktom ústavného súdu, že po kladnom rozhodnutí odstúpi. On to však popiera.
ciznar Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár na TB k udalostiam okolo kanadidatúry a voľby generálneho prokurátora z roku 2013. Bratislava, 8. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára prehováral nevymenovaný kandidát na šéfa prokuratúry Jozef Čentéš na troch stretnutiach, aby vzal kandidatúru.

"Iniciátorom bol pán Čentéš, dôvodom bolo, že ma prehováral, aby som dal súhlas na moju kandidatúru," povedal v pondelok Čižnár na tlačovej besede. Reagoval tak na Čentéšovo vystúpenie v nedeľnej debate v RTVS, s ktorým nebol Čižnár spokojný. "Vyzeralo to tak, akoby mi on dovolil kandidovať," hovoril Čižnár.

Odporúčame:

Čentéš mal dostať podľa Gašparoviča trest a nie odmenu

Čentéš dostane mastné odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať
Čižnár vraj sľúbil, že odstúpi

Čentéš v televíznej debate tvrdil, že po dohode podporil Čižnára v kandidatúre za šéfa prokuratúry. "Čižnár mi dal svoje slovo, že ak ústavný súd povie, že moje práva boli jeho postupom porušené, tak odstúpi. Ja som mu potom povedal, podporujem ťa a nebudem mať námietky, keď budeš kandidovať," povedal Čentéš v relácii O 5 minút 12, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom.

"Táto veta tam vôbec nezaznela," vyhlásil v pondelok Čižnár. Dodal, že prisľúbil odstúpiť v takom prípade, ak ústavný súd vyhlási, že svojou kandidatúrou porušil Čentešove práva. Túto vetu povedal prvý raz na ústavnoprávnom výbore parlamentu ako odpoveď na otázku poslanca Radoslava Procházku.

Podľa Čižnára inicioval Čentéš vlani v máji dve stretnutia na právnickej fakulte. "Jediná téma bola moja kandidatúra. Začal ma presviedčať, a to je ešte slabý výraz, aby som ju vzal," vravel generálny prokurátor. Pripomenul, že v tom čase kandidatúru odmietal, dokonca chcel odísť z prokuratúry ako takej. Na treťom stretnutí, ktoré Čentéš v nedeľu nespomenul, boli podľa Čižnára aj dvaja svedkovia.


Čižnár vraj nepostrehol verejnú podporu od Čentéša

Tam Čentéš zopakoval presviedčanie s tým, že ak Čižnár neprijme kandidatúru, tak Čentéš podá na ústavný súd návrh na predbežné opatrenie, aby súd zastavil voľbu generálneho prokurátora. "Po tretíkrát ma presvedčil. Bral som do úvahy aj jeho ústavnú sťažnosť, ale sám mi povedal, že to smeruje k voľbe," vyjadril sa Čižnár. Čentéšovo presviedčanie vníma aj ako kalkul. Čentéš ho vraj použil na to, aby mu zabezpečil pokojné pôsobenie až do rozhodnutia ústavného súdu.

Šéf prokuratúry Čižnár sa tiež vyjadril, že nikdy nepostrehol verejnú podporu od Čentéša, napríklad po jeho súhlase s kandidatúrou. Čižnár pripomenul, že Čentéš chcel od ústavného súdu, aby zrušil Gašparovičovo rozhodnutie o nevymenovaní a vrátil mu vec na nové konanie. Čižnár tvrdí, že o spomínaných stretnutiach nemal nikomu hovoriť, tak o to prosil Čentéš. V piatok ho Čižnár vyzval, aby veci objasnil. Čentéš však v nedeľu nepovedal veci tak, ako sa stali, hovorí Čižnár. Pozval ho aj na pondelkovú tlačovú besedu. "Včera (v nedeľu, pozn. SITA) ochorel. Ja mu prajem skoré uzdravenie," dodal Čižnár.

Jozef Centes Jozef Čentéš. Foto: archívne, SITA/Nina BednárikováČentéš trvá na svojich tvrdeniach

Jozef Čentéš trvá na všetkých svojich vyjadreniach, ktoré poskytol médiám v nedeľu 7. decembra. "Z týchto vyjadrení vyplýva, že po ubezpečení JUDr. Jaromíra Čižnára, že bude rešpektovať výsledok mojich ústavných sťažností, som mu uviedol, aby išiel do voľby," napísal Čentéš v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal jeho advokát Peter Kubina. Čentéš dodal, že zvolenie Čižnára rešpektoval a považuje ho za zákonné, čo viackrát doteraz vyjadril aj verejne aj v čase pred rozhodnutím ústavného súdu. Stretnutia iniciovali podľa Čentéša vzájomne.

"V súvislosti s tretím stretnutím len uvádzam, že mi nie je jasné, ako som údajne mohol ,hroziť´ podaním návrhu na Ústavný súd SR na predbežné zastavenie voľby generálneho prokurátora v prípade nekandidovania pána Čižnára, keď takýto návrh bol súčasťou mojej ústavnej sťažnosti už od jej podania dňa 3. januára 2013," skonštatoval.

Podľa Čentéša nie je pravda, že by doplnil svoju ústavnú sťažnosť o návrh na vrátenie veci na ďalšie konanie, aby mohol nastúpiť na miesto Čižnára. "Návrh na vrátenie veci na ďalšie konanie bol rovnako súčasťou mojej ústavnej sťažnosti už od jej podania dňa 3. januára 2013. Dňa 6. augusta 2014 som k tomuto návrhu len doplnil odôvodnenie, keďže som bol vyzvaný Ústavným súdom SR na prípadné doplnenie procesných návrhov," uviedol Čentéš. V stanovisku tiež tvrdí, že nikdy nežiadal o predčasné ukončenie funkcie Čižnára a možnosť nastúpiť na jeho miesto.


Údajné použitie na špinavú prácu

"Vždy som uvádzal, že v prípade vrátenia mojej veci na ďalšie konanie som pripravený čakať do riadneho uplynutia funkčného obdobia súčasného generálneho prokurátora," poznamenal. Dodal tiež, že odmieta úvahy o tom, že sa snažil Čižnára po jeho údajnom "použití na špinavú prácu" dostať z jeho funkcie preč predčasne.

Čentéš tiež odmieta tvrdenia k údajnému prerozdeleniu postov námestníkov generálneho prokurátora podľa politického kľúča v prípade jeho vymenovania. "Presne túto rétoriku proti mne používali v minulosti niektorí politici na podporu konania bývalého prezidenta Slovenskej republiky v jeho protiústavnom konaní voči mojej osobe," uzavrel Čentéš.

Minulý týždeň vo štvrtok senát ústavného súdu rozhodol, že exprezident Gašparovič porušil nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora jeho práva a priznal mu 60-tisícovú náhradu ujmy. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety