Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Na prokuratúre som musel spraviť poriadok, hovorí Čižnár

Autor: SITA, 11. decembra 2014 06:25
Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára muselo nové vedenie prokuratúry zasiahnuť do viacerých káuz. Slovensku vraj zachránilo desiatky miliónov eur.
ciznar Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Nové vedenie generálnej prokuratúry zachránilo štátu desiatky miliónov eur. Tvrdí to generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý podľa vlastných slov musel po príchode na čelo prokuratúry zasiahnuť do viacerých káuz.

"Veci, kde sme zasiahli, či už to bolo v prospech štátu, alebo kohokoľvek, kde sme mali dojem, že sa nekoná v súlade so zákonom, nie sú ešte skončené," vysvetľoval v pondelok prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek, prečo nechcú spomínať konkrétne kauzy. "Boli veci, kde sme museli zasiahnuť a mimoriadne dovolania niekde podať, niekde zobrať späť," dodal Vanek. "Výsledok je momentálne zachránených niekoľko desiatok miliónov eur," doplnil ho šéf prokuratúry Čižnár.

Odporúčame:

Parlament nebude riešiť verdikt ústavného súdu o Čentéšovi

Čižnár odmieta Čentéšove slová, presviedčal ho kandidovať

Čentéš mal dostať podľa Gašparoviča trest a nie odmenu

Čentéš dostane mastné odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať
Ukončená kauza Duckého zmenky

Ako príklad, v ktorom prokuratúra zasiahla, spomenul Vanek skončenú kauzu Duckého zmenky. "Pár dní po mojom nástupe do funkcie som bral späť mimoriadne dovolanie, čím sa zachránilo asi 1,6 miliardy českých korún," povedal prvý námestník. Podľa Čižnára by v prípade prehry štát prišiel okrem týchto peňazí aj o sumu, ktorú predstavovali úroky z omeškania. Kauza tzv. Duckého zmenky, ktorú si na súdoch voči SPP uplatňoval jej súčasný majiteľ - švajčiarska obchodná spoločnosť GEN MAN VENTURES, je tak od septembra 2013 na súdoch uzavretá.

Opäť platia staré rozsudky, takže plynári firme platiť nemusia. Vanek totiž vtedy vzal späť staré mimoriadne dovolanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten ho v roku 2010 podal na podnet švajčiarskej firmy voči verdiktom súdov, ktoré nedali za pravdu požiadavkám zahraničnej firmy.

Podľa Vaneka existujú ďalšie prípady, v ktorých prokuratúru žalujú za veľké peniaze, proti čomu sa snaží brániť. "Snažíme sa účinne brániť aj v prípadoch, kde sú iné orgány štátu či samosprávy žalované, kde v prípade vysúdenia vysokých čiastok peňazí hrozí ich okamžitý odliv do daňových rajov," vyjadril sa Vanek.


Čižnár musel urobiť poriadok

Čižnár nastúpil do funkcie v lete 2013. Podľa jeho slov musel na prokuratúre urobiť poriadok. "Keby bolo všetko v poriadku, tak sa nemusia robiť personálne a organizačné zmeny," hovoril s tým, že musel tiež zasahovať do prípadov, ktoré ležali na prokuratúre dlho.

"Neviem si predstaviť, ako sa môže na generálnej prokuratúre spis vybavovať tri roky. Neboli tak zložité, aby sa tu vybavovali tri roky a viac. Ja sa mám sťažovať na prieťahy na súde? Najprv si spravím poriadok doma," hovoril Čižnár. Podľa jeho vyjadrenia nestihol po svojom príchode niektorých prokurátorov potrestať, keďže existujú presne stanovené lehoty, kedy sa môžu navrhovať disciplinárne konania a niektoré vypršali ešte pred Čižnárovým príchodom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety