Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska zmrazil platy ústavných činiteľov, sudcovia protestujú

Autor: SITA, 10. decembra 2014 15:24, aktualizované: 10. decembra 2014 16:51
Nespokojní sudcovia sa pravdepodobne pre zmrazenie platov obrátia na ústavný súd.
peniaze sudca sudcovia platy Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) - Platy niektorých ústavných činiteľov neporastú. Prezident Andrej Kiska podpísal zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informovala Margita Ivaničková z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková v krátkom čase po konzultácii s ďalšími členmi rady rozhodne o ďalšom postupe a podaní na Ústavný súd SR. Ako sa uvádza v Bajánkovej stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli z kancelárie Súdnej rady SR, šéfka rady nesúhlasí s tým, ak sa opakovane zasahuje do platových náležitostí sudcov, a to bez toho, aby na takýto opakovaný krok boli splnené podmienky. "Nežiadam pre sudcov žiadne výhody, žiadam iba to, aby sa dodržiavali ústavné princípy a zákonom nastavené pravidlá," vyhlásila.

Odporúčame:

Harabinov podnet pre platy sudcov je na krajskej prokuratúre

Politikom a sudcom opäť zmrazili platy, Borec namieta

Návrh o zmrazení platov sudcov je neústavný, tvrdí Bajánková

Harabin nechce zmrazenie platov sudcov, oslovil prokuratúruBajánková v stanovisku vyjadrila podporu aj všetkým krokom na zlepšenie ohodnotenia zamestnancov justície, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou zabezpečenia výkonu súdnictva a ochrany práv. Reagovala tak na požiadavku justičných odborárov, ktorí chcú docieliť zvýšenie osobného ohodnotenia zamestnancov v justícii o 50 eur. Ak sa im to nepodarí dosiahnuť, zvážia možnosť štrajku.


Neporastú ani odmeny

Poslanci 27.novembra odsúhlasili zmrazenie platov politikov, verejných funkcionárov a sudcov, išlo o návrh zákonodarcov Smeru-SD. Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá mala zabrániť rastu ich platov, koncom augusta do národnej rady predložili aj poslanci za OĽaNO, o ich návrhu však parlament zatiaľ nerokoval.

Platy poslancov, členov vlády, ministrov, generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu ostanú zmrazené na úrovni platov z roku 2011. Sudcovia ústavného súdu aj všeobecných súdov majú poberať plat na úrovni platov z roka 2012. Neporastú ani odmeny asistentov poslancov a výdavky na prevádzku poslaneckých kancelárií, ktoré zostanú v roku 2015 rovnaké ako v roku 2011. Vládna strana si od návrhu sľubuje úsporu výdavkov štátneho rozpočtu 14,1 milióna eur.

Z ústavnoprávneho hľadiska nie sú splnené podmienky na zmrazenie platov sudcov, myslí si to minister spravodlivosti Tomáš Borec. V krajine podľa neho nie je hospodársky zlá situácia a nie je možné hovoriť ani o výnimočnosti situácie.


Harabin podal podnet

Keďže momentálne absentujú tieto dôvody, nemyslí si, že by bolo možné zmraziť platy sudcov. Borec preto predpokladá, že sudcovia sa obrátia na Ústavný súd SR a ten rozhodne. To, že návrh na zmrazenie platov sudcov je v rozpore s ústavou ako aj v rozpore s doterajšou rozhodovacou činnosťou Ústavného súdu SR si myslí aj predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin podal 14. novembra podnet na generálnu prokuratúru, ktorá má prešetriť zákonnosť konania skupiny poslancov NR SR za stranu Smer-SD pri navrhovaní zmrazenia platov sudcov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety