Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smer zamietol bezplatné autobusy Obyčajných ľudí k vlakom

Autor: SITA, 11. decembra 2014 06:00
Vlaky zadarmo považujú poslanci za OĽaNO za krivdu voči ľuďom odkázaným na autobusovú dopravu.
autobus Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Obyvatelia obcí a miest bez prístupu k železnici nebudú mať právo na autobusovú dopravu zadarmo k najbližšej vlakovej stanici.

Vládny Smer-SD v stredu zamietol novelu zákona o cestnej doprave, ktorou bezplatné autobusy k vlakom presadzovalo OĽaNO. Obyčajní ľudia návrhom reagovali na zavedenie bezplatnej prepravy študentov a dôchodcov vo vlakoch od 17. novembra.


Krivda voči ľuďom

Vlaky zadarmo považujú poslanci za OĽaNO za krivdu voči ľuďom odkázaným na autobusovú dopravu.

"Štát by nemal pristupovať diskriminačným spôsobom v sociálnej politike voči ľuďom. Ak sa Smer rozhodol umožniť študentom a dôchodcom, aby cestovali vlakom zadarmo, rovnaké právo by mali mať aj ľudia, ktorí vlakovú stanicu vo svojej obci nemajú," argumentoval líder OĽaNO Igor Matovič. Náklady na bezplatné autobusy k vlakom by mal podľa neho samosprávnym krajom preplácať štát.

Odporúčame:

Kiska zmrazil platy ústavných činiteľov, sudcovia protestujú

Politici nebudú podávať prísnejšie majetkové priznania

Štát neodškodní klientov nebankoviek, Smer neschválil zákonĽudia z obcí a miest, kde funguje vlaková doprava, by podľa lídra OĽaNO nemali byť zvýhodnení pred ľuďmi z obcí a miest bez vlakov. "Vlakové spoje sa rušili práve do chudobnejších lokalít a menších obcí, do ktorých prevádzka bola neefektívna a tieto spoje nahradili autobusy," uviedol Matovič. Ak štát objednáva osobnú železničnú dopravu a bude ju preplácať študentom a dôchodcom, mal by ju podľa neho preplácať aj v autobusoch po najbližšie vlakové stanice.


Autobová a vlaková doprava si konkurujú

Ministerstvo dopravy považuje zvyšovanie dotácií pre autobusy za predčasné, pokiaľ verejná osobná doprava nebude harmonizovaná v prospech cestujúcich. "Problémom vzťahu autobusovej a vlakovej dopravy je, že sa navzájom nedopĺňajú, ale často si priamo konkurujú. S cieľom zladiť autobusovú a železničnú dopravu dlhodobo vedieme rokovania s predstaviteľmi vyšších územných celkov," uviedol pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.

Z necelých tritisíc obcí a miest na Slovensku nemá priamy prístup k vlakovej doprave asi tisícdvesto vrátane viacerých okresných miest, napríklad Námestovo, Svidník či Stropkov.

"Keď už teda Robert Fico rozdáva, nech sa buchne po vačku a zaplatí autobusy pre ľudí, ktorí vlakové spojenie nemajú. Dvoma návrhmi, ktoré predložil za posledné dva mesiace, zobral ľuďom 501 mil. eur," povedal Matovič.

Neznížením DPH o 1 % od budúceho roku podľa neho ušetril v štátnom rozpočte 236 mil. eur a na zmenách odpisových sadzieb a daňových zákonov získal 265 mil. eur. Bezplatná preprava vo vlakoch bude stáť najmenej 13 mil. eur ročne. "Bohato mu zostáva, aby priložil pár miliónov na to, aby mali ľudia prípoj k vlaku takisto zadarmo," dodal Matovič.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy