Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smer zamietol bezplatné autobusy Obyčajných ľudí k vlakom

Autor: SITA, 11. decembra 2014 06:00
Vlaky zadarmo považujú poslanci za OĽaNO za krivdu voči ľuďom odkázaným na autobusovú dopravu.
autobus Foto: Thinkstock
BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) - Obyvatelia obcí a miest bez prístupu k železnici nebudú mať právo na autobusovú dopravu zadarmo k najbližšej vlakovej stanici.

Vládny Smer-SD v stredu zamietol novelu zákona o cestnej doprave, ktorou bezplatné autobusy k vlakom presadzovalo OĽaNO. Obyčajní ľudia návrhom reagovali na zavedenie bezplatnej prepravy študentov a dôchodcov vo vlakoch od 17. novembra.


Krivda voči ľuďom

Vlaky zadarmo považujú poslanci za OĽaNO za krivdu voči ľuďom odkázaným na autobusovú dopravu.

"Štát by nemal pristupovať diskriminačným spôsobom v sociálnej politike voči ľuďom. Ak sa Smer rozhodol umožniť študentom a dôchodcom, aby cestovali vlakom zadarmo, rovnaké právo by mali mať aj ľudia, ktorí vlakovú stanicu vo svojej obci nemajú," argumentoval líder OĽaNO Igor Matovič. Náklady na bezplatné autobusy k vlakom by mal podľa neho samosprávnym krajom preplácať štát.

Odporúčame:

Kiska zmrazil platy ústavných činiteľov, sudcovia protestujú

Politici nebudú podávať prísnejšie majetkové priznania

Štát neodškodní klientov nebankoviek, Smer neschválil zákonĽudia z obcí a miest, kde funguje vlaková doprava, by podľa lídra OĽaNO nemali byť zvýhodnení pred ľuďmi z obcí a miest bez vlakov. "Vlakové spoje sa rušili práve do chudobnejších lokalít a menších obcí, do ktorých prevádzka bola neefektívna a tieto spoje nahradili autobusy," uviedol Matovič. Ak štát objednáva osobnú železničnú dopravu a bude ju preplácať študentom a dôchodcom, mal by ju podľa neho preplácať aj v autobusoch po najbližšie vlakové stanice.


Autobová a vlaková doprava si konkurujú

Ministerstvo dopravy považuje zvyšovanie dotácií pre autobusy za predčasné, pokiaľ verejná osobná doprava nebude harmonizovaná v prospech cestujúcich. "Problémom vzťahu autobusovej a vlakovej dopravy je, že sa navzájom nedopĺňajú, ale často si priamo konkurujú. S cieľom zladiť autobusovú a železničnú dopravu dlhodobo vedieme rokovania s predstaviteľmi vyšších územných celkov," uviedol pre agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.

Z necelých tritisíc obcí a miest na Slovensku nemá priamy prístup k vlakovej doprave asi tisícdvesto vrátane viacerých okresných miest, napríklad Námestovo, Svidník či Stropkov.

"Keď už teda Robert Fico rozdáva, nech sa buchne po vačku a zaplatí autobusy pre ľudí, ktorí vlakové spojenie nemajú. Dvoma návrhmi, ktoré predložil za posledné dva mesiace, zobral ľuďom 501 mil. eur," povedal Matovič.

Neznížením DPH o 1 % od budúceho roku podľa neho ušetril v štátnom rozpočte 236 mil. eur a na zmenách odpisových sadzieb a daňových zákonov získal 265 mil. eur. Bezplatná preprava vo vlakoch bude stáť najmenej 13 mil. eur ročne. "Bohato mu zostáva, aby priložil pár miliónov na to, aby mali ľudia prípoj k vlaku takisto zadarmo," dodal Matovič.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety