Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vodiči sa dočkali, cestu cez sedlo Zbojská opäť otvoria

Autor: SITA, 14. decembra 2014 07:16
Cesta bola úplne uzavretá od 22. septembra. Vodiči však musia naďalej počítať s obmedzeniami z dôvodu stavebných prác na ceste.

Dialnica Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian
BANSKÁ BYSTRICA 14. decembra (WEBNOVINY) - Cestu I/72 v úseku medzi Tisovcom v okrese Rimavská Sobota a sedlom Zbojská pri Pohronskej Polhore v okrese Brezno, ktorá bola od 22. septembra z dôvodu rekonštrukčných prác pre dopravu úplne uzavretá, budú môcť motoristi od pondelka 15. decembra opäť využívať.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová, až do úplného dokončenia rekonštrukcie však musia vodiči na časti úseku počítať s čiastočnou uzávierkou v polovičnom profile cesty.


V budúcom roku hrozí ďalšia uzávierka

Počas uzávierky dodávateľ rekonštrukcie odťažil 20-tisíc z celkovo 60-tisíc kubických metrov nestabilného skalného masívu nad cestou.

"V prípade, že klimatické podmienky počas zimných mesiacoch nedovolia odťažiť ostávajúcich 40 000 kubických metrov horniny počas čiastočnej uzávierky, plánuje sa úplná uzávierka v apríli alebo máji budúceho roka," uviedla Hromcová. Vtedy by vozidlá do 3,5 tony a celkovej dĺžky do 10 metrov a tiež autobusy verejnej dopravy mali opäť využívať zhruba šesťkilometrovú obchádzkovú trasu po upravenej lesnej ceste.


Nestabilné bralo museli odstreliť

Rekonštrukcia vyše štvorkilometrového úseku cesty I/72 Zbojská - Tisovec, sa začala ešte v máji 2013, pričom pôvodne sa s úplnou uzávierkou nepočítalo. Pre nepredvídané geologické podmienky, ktoré sa prejavili zosunom skál a zeminy, sa stavba na zhruba 800-metrovom úseku koncom októbra minulého roka pozastavila a začali sa rokovania o úplnej uzávierke, počas ktorej sa malo nestabilné bralo odstrániť pomocou odstrelov.

Investorom rekonštrukcie cesty medzi Zbojskou a Tisovcom je SSC a zhotoviteľom združenie Doprastav – SMS – I/72 – Zbojská s vedúcim členom Doprastav. Podľa pôvodnej zmluvy mala byť rekonštrukcia dokončená v máji 2015 pri nákladoch takmer 16,644 milióna eur.

Pre nepredvídané práce spojené s odstránením nestabilného brala sa, ako informovala Hromcová, zvýšili náklady rekonštrukcie o takmer 20 percent a termín dokončenia presunul na november 2015. Samotná úprava lesnej cesty na účely obchádzkovej trasy zvýšila náklady o zhruba 776-tisíc eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety