Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko bude členom vesmírnej agentúry, nebude to zadarmo

Autor: SITA, 15. decembra 2014 12:45
Členstvo v agentúre prinesie Slovensku aj prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít.
vesmir Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Európska vesmírna agentúra (ESA) bude mať nového člena, stane sa ním Slovensko. Rozhodol o tom minister školstva Juraj Draxler, agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.


Členstvo bude stáť vyše milióna ročne

Pre členstvo v agentúre získame prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít a vývoja satelitných služieb. Podľa hovorkyne nám to umožní ich využiť pre rozvoj svojich nových alebo inovovaných tovarov, výroby alebo služieb. "Podľa našich informácií z auditu ESA máme na Slovensku už teraz pripravené vývojové tímy z niekoľkých desiatok inštitúcií a firiem, ktoré chcú svoje projekty presunúť až za stratosféru," vysvetlila.

Členský príspevok, ktorý bude musieť Slovensko zaplatiť, sa odhaduje ročne na 1,4 milióna eur. "Tieto peniaze sú však dobrou investíciou, pretože 85 percent z tejto sumy sa garantovane vráti cez projekty našich vedcov späť do slovenskej ekonomiky a samozrejme, ak sa im bude dariť, môže sa vrátiť aj oveľa viac," uviedol minister Draxler. Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ako je napríklad Kanada, Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Česko či Poľsko, ktoré už členmi Európskej vesmírnej agentúry sú.


Ministerstvo od vstupu očakáva nové pracovné miesta

"Našim výskumno-vývojovým organizáciám a inovačným firmám sa tak otvoria možnosti spolupracovať na medzinárodných projektoch zameraných na vývoj technológií používaných vo vesmírnom sektore, ako aj v ostatných odvetviach hospodárstva," priblížila hovorkyňa.

Ako dodala, očakávajú i vznik nových pracovných príležitostí, a to nielen u nás, ale aj v iných členských krajinách, s ktorými sa SR dostane počas spolupráce do kontaktu. Plnohodnotné členstvo môžeme získať po piatich rokoch, dovtedy bude mať Slovensko štatút spolupracujúceho štátu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety