Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Kameňolom v Bratislave zápasí s toxickými látkami

Autor: SITA, 16. decembra 2014 13:58
Náklady na odstránenie gudrónov a nimi kontaminovanej zeme by mali v rámci projektu Kamenné srdce dosiahnuť viac ako desať miliónov eur.
Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce Pohľad do areálu kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi po skončení tlačovej besedy pri príležitosti odstraňovania nebezpečného odpadu z kameňolomu. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) - Zdraviu nebezpečné toxické gudróny majú z kameňolomu Srdce v bratislavskej Devínskej Novej Vsi odstrániť do konca roka 2015.

Ako v utorok novinárov informoval minister životného prostredia Peter Žiga, náklady na odstránenie gudrónov a nimi kontaminovanej zeme by mali v rámci projektu Kamenné srdce dosiahnuť 12 miliónov eur. Finančné prostriedky potrebné na sanáciu znečistenia vyčlenia z Operačného programu Životné prostredie.

Obrazom: Nebezpečný odpad v kameňolome SrdceUž 50 rokov záťaže

"Jedna z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku sa nachádza v kameňolome Srdce," povedal Žiga. "Táto záťaž je tu už 50 rokov a 20 rokov sa obyvatelia Devínskej Novej Vsi snažia o jej odstránenie." Podľa Žigu sa v kameňolome nachádza približne 30 tisíc metrov kubických toxického odpadu, z čoho je 18 tisíc metrov kubických gudrónov a 12-tisíc metrov kubických kontaminovanej zeme. Po odstránení záťaže bude podľa neho lokalita plne k dispozícii pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

"Skládka vznikla tak, že pri likvidácii továrne Apollo sem vyvážali kyslé gudróny, ktoré vznikli ako medziprodukt pri čistení ropy," povedal sanačný geológ Peter Sekula. Miesto uloženia odpadu bolo podľa neho v tom čase primerané vedomostiam o skládkach a možnostiach uskladnenia podobných látok. V súčasnosti je situácia iná a skládka musí byť podľa Sekulu odstránená.

Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce Zľava: Generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov Ministerstva životného prostredia SR Vlasta Jánová a minister životného prostredia SR Peter Žiga v areáli kameňolomu po skončení tlačovej besedy pri príležitosti odstraňovania nebezpečného odpadu z kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Ján SlovákKontaminovanú zem majú spracovať

Gudróny je podľa neho možné energeticky zhodnotiť spaľovaním v cementačných peciach. Kontaminovanú zem majú zase spracovať pomocou metódy biodegradácie. "Lom bude po skončení sanácii plne rekultivovaný," povedal. Podľa starostu mestskej časti Devínska Nová Ves Milana Jambora budú gudróny z lomu vyvážať v špeciálnych kontajneroch tak, aby čo najskôr opustili mestskú časť a neohrozili obyvateľov. Podľa Sekulu môže byť pri preprave gudrónov jediným problémom pre miestnych obyvateľov ich zápach.

Gudróny sú kyselinové smoly a kaly, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri čistení ropy. Do Devínskej Novej Vsi ich priviezli v roku 1963. Kameňolom Srdce však podľa odborníkov nie je vhodným miestom na skládkovanie podobných látok vzhľadom na blízkosť obytných domov a tiež chránenej krajinnej oblasti.

Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce Pohľad do areálu kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi po skončení tlačovej besedy pri príležitosti odstraňovania nebezpečného odpadu z kameňolomu. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety