Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hlina neuplietol bič na pijanov, ale na ľudí, varuje Martvoň

Autor: SITA, 17. decembra 2014 07:17
Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň upozorňuje, že na základe Hlinovej novely môžu prísť ľudia pri priestupku o telefóny, notebooky, bicykle, kľúče od auta či topánky.
chudoba bezdomovec zima Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Novela zákona o priestupkoch nezaradeného poslanca Alojza Hlinu, ktorou chcel Hlina zamedziť beztrestnému nezaplateniu blokovej pokuty, sa podľa poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa nestane bičom na bezdomovcov a pijanov, ale na väčšinu obyvateľov Slovenska.

Opozičný poslanec presadzuje, aby páchateľom, ktorí pokutu za priestupok nezaplatia na mieste, mohol konajúci orgán odobrať akúkoľvek hnuteľnú vec podľa vlastnej úvahy, a to až do okamihu zaplatenia pokuty, po ktorom by túto vec bezodkladne vrátil. "Odobratie veci by nebolo možné, ak vec slúži alebo má slúžiť na zabezpečenie základných životných potrieb alebo ak je jej hodnota v nápadnom nepomere k povahe priestupku," uvádza Hlina.

Odporúčame:

Hlina chce, aby sa za nezaplatenie pokuty konfiškovali veci
Martvoň sa bojí o topánky občanov

Martvoň upozorňuje, že na základe Hlinovho návrhu môžu štátni alebo mestskí policajti za spáchanie priestupku, napríklad prekročenie rýchlosti, chodenie po tráve v parku, zlé parkovanie, či fajčenie mimo určených priestorov podľa ich úvahy odobrať vinníkom akúkoľvek hnuteľnú vec, dokonca aj viac vecí až do okamihu zaplatenia pokuty. Ľudia, ktorí nebudú mať peniaze na priestupky pri sebe, tak podľa poslanca Smeru-SD môžu prísť napríklad o mobilné telefóny, notebooky, bicykle či kľúče od auta, ktoré sú samostatnou vecou.

"Dokonca v krajnom prípade, aby vás ponížil, tak vám zoberie nejakú osobnú vec - napríklad topánky a budete musieť ísť bosý," vysvetľuje Martvoň nové kompetencie pre policajtov. Pre konajúce orgány podľa neho bude v praxi pohodlnejšie odobrať nejakú nimi vybratú hnuteľnú vec a nebudú musieť vypisovať bloky na pokutu nezaplatenú na mieste.

Martvoň preto Hlinov návrh v parlamente v prvom čítaní nepodporil a nezahlasuje zaň ani v druhom čítaní, ktoré bude na januárovej schôdzi. "Podľa môjho názoru ide o protiústavný návrh zákona, ktorý dokonca dáva policajtom a kontrolórom do rúk bič na milióny obyvateľov Slovenska a tým priestor na buzeráciu obyvateľstva. Pán Hlina by si podľa môjho názoru zaslúžil tzv. poslaneckú malinu za najproblémovejší poslanecký návrh roka 2014, keby sa udeľovala táto cena," povedal Martvoň.


Podľa Hlinu niektorí krčia pokuty pred očami polície

Podľa Hlinu aktuálne platný zákon vytvoril kategóriu ľudí, ktorí sú nepostihnuteľní pre svoj sociálny status, títo ľudia to vedia a zneužívajú. "Policajt nemá najmenší dôvod niekomu, u koho nie je predpoklad, že pokutu nezaplatí, zaisťovať nejakú hnuteľnú vec, keďže sú s tým spojené určité administratívne úkony. V štandardnom prípade je ďaleko jednoduchšie vypísať blok a ak ho človek nezaplatí, dostane aj exekútora," vraví Hlina.

Novela má podľa neho riešiť neprispôsobivých, ktorí zneužívajú priestupkový zákon. "Na Slovensku sú tisíce ľudí, ktorí by vedeli rozprávať dlhé príbehy o tom, ako ich niekto svojím správaním sa a konaním terorizuje a polícia je bezmocná, lebo často páchateľ priestupku vypísanú pokutu priamo pred policajtom pokrčí a zahodí," konštatuje opozičný poslanec.

Samotné usmernenie postupu policajta podľa Hlinu upraví metodický pokyn alebo vyhláška, ktorá určí, v akých prípadoch je nevyhnutné uplatniť novú právomoc. "Primárne budeme hovoriť o paragrafoch 47 až 49 priestupkového zákona, ktoré hovoria o priestupkoch voči verejnému poriadku a občianskemu spolunažívaniu," uzatvára Hlina.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety