Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ústav pamäti odtajnil vyše 800 mien bratislavských eštebákov

Autor: SITA, 17. decembra 2014 12:13
Správa ŠtB v Bratislave bola teritoriálnym útvarom bývalej kontrarozviedky a tvorila súčasť tajnej politickej polície komunistickej strany na Slovensku.
komunizmus Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa (ÚPN) v stredu zverejnil 813 mien príslušníkov Správy Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Bratislava v rokoch 1966 až 1971.

"Títo ľudia zabezpečovali mocenské záujmy Komunistickej strany Československa," povedal v stredu novinárom predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Informácie sú podľa Krajňáka určené predovšetkým pre obyvateľov západného Slovenska, ktorí sa po desaťročiach môžu dozvedieť pravdu. "Kto nepozná minulosť, musí si ju zopakovať," pripomenul Krajňák.

KOMPLETNÝ ZOZNAM EŠTEBÁKOV si môžete pozrieť <----------> NA TOMTO LINKU.
Identifikoval cez osemsto eštebákov

Zverejnením rekonštrukcie personálneho obsadenia a organizačného zloženia správ ŠtB podľa Krajňáka ÚPN plní jednu z úloh vyplývajúcu zo zákona o pamäti národa. V priebehu posledných rokov už ÚPN zverejnil na svojej webovej stránke podrobný opis Krajských správ ZNB vtedajšieho Východoslovenského a Stredoslovenského kraja.

Správa ŠtB Krajskej správy ZNB v Bratislave ako teritoriálny útvar bývalej kontrarozviedky tvorila súčasť tajnej politickej polície komunistickej strany na území Slovenska. Sprístupnené informácie oboznamujú verejnosť s organizačným členením, personálnym obsadením a činnosťou bratislavskej Správy ŠtB.

Pomocou rekonštrukcie a analýzy personálnych spisov a ďalších archívnych dokumentov ÚPN identifikoval vyše 800 príslušníkov ŠtB, ktorí sa v rokoch 1966 - 1971 podieľali na "boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom", "ochrane socialistickej ekonomiky", sledovali a odpočúvali záujmové osoby, preverovali korešpondenciu a pod.

Odporúčame:

Eštebáci neprídu o štedré dôchodky, návrh OĽaNO neprešiel
Na stránke je aj organizačná štruktúra

Zverejnením mien príslušníkov ŠtB a ich pracovného zaradenia poskytuje ÚPN informácie o kmeňových zamestnancoch teritoriálneho útvaru, ktorí získavali a riadili tajných spolupracovníkov a nesú priamu zodpovednosť za vytvorenie agentúrnej siete, informujúcej vo vtedajšom Západoslovenskom kraji Štátnu bezpečnosť o nepriateľoch režimu a ich činnosti.

Záujemcovia z radov odbornej, ale aj laickej verejnosti na webstránke ÚPN nájdu organizačnú štruktúru Správy ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislava v rokoch 1966 až 1971 a civilné mená a priezviská jej príslušníkov. Rovnako ÚPN zverejnil zaradenie jednotlivých príslušníkov v štruktúre správy ŠtB s uvedením "problematiky", na ktorej pracovali (cirkev a sekty, pravica, protisocialistické sily, kultúra, veda, školstvo, oznamovacie prostriedky a ďalšie).

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety