Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Pavol, Peter, Petra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SIS-ka prijme etický kódex, dôvera Slovákov ju zaväzuje

Autor: SITA, 21. decembra 2014 05:39
Slovenská informačná služba pripomína, že dnes sa ktorékoľvek miesto na svete môže stať cieľom teroristického ohrozenia.
tajne Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská informačná služba bude mať svoj etický kódex.

Do platnosti ho uvedie od januára. "Etický kódex bude záväzný pre všetkých príslušníkov ako aj civilných zamestnancov spravodajskej služby a bude zverejnený na webovom sídle spravodajskej služby," uviedol hovorca SIS Branislav Zvara.


Spravodajská práca často ohrozuje zdravie a životy

Etický kódex je súhrn pravidiel profesionálneho správania sa príslušníkov spravodajskej služby. "Vznikal ako reflexia na zložité situácie, ktorým musia naši spravodajskí dôstojníci často čeliť, rovnako zohľadňuje aj špecifiká spravodajskej práce, akými sú mlčanlivosť a zachovávanie štátneho tajomstva," objasnil Zvara s tým, že kódex vychádza hlavne z filozofie etických kódexov partnerských spravodajských služieb.

Úlohy, ktoré SIS plní, si podľa Zvaru vyžadujú maximálne nasadenie, vysokú profesionalitu a použitie sofistikovaných spravodajských metód. "Veľakrát spravodajská práca ohrozuje zdravie a životy našich spravodajských dôstojníkov. Na činnosť spravodajskej služby platí podmienka súladu s platnou legislatívou s nulovou toleranciou pri porušení pravidiel," povedal.


SIS-ku vraj zaväzuje dôvera Slovákov

SIS pripomína, že dnes sa ktorékoľvek miesto na svete môže stať cieľom teroristického ohrozenia. "Naša spravodajská služba ako aj naše partnerské služby sú tu najmä preto, aby takéto bezpečnostné riziká odhaľovali, minimalizovali a chránili pred nimi svojich občanov," uvádza hovorca.

Podľa Zvaru si je SIS vedomá jej rozporuplného obrazu v očiach verejnosti, ktorý pochádza najmä z jej začiatkov. "Aj preto by sme vás chceli ubezpečiť, že SIS si v súčasnosti váži dôveru, ktorú jej dávajú slovenskí občania. Dôvera občanov našej krajiny nás zároveň aj zaväzuje," uzavrel Zvara.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety