Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Stav vyšetrovania Gorily je neznámy, spis poznáme tri roky

Autor: SITA, 20. decembra 2014 19:16
V poslednej správe o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila z jesene minulého roku prokurátor Dušan Kováčik konštatoval, že zatiaľ sa nepodarilo získať také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu.
Deň D: Protest Gorila 6 v uliciach Bratislavy Účastníci zhromaždenia na Námestí Slobody. Protest Gorila 6 v uliciach Bratislavy zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 9. marec 2012. Foto: archívne-SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) - Pred troma rokmi sa dostal do médií webový link na údajný spis Slovenskej informačnej služby s názvom Gorila. Bolo to 20. decembra 2011. Krátko potom, 9. januára 2012, zriadil vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic špecializovaný tím na vyšetrovanie okolností kauzy Gorila.

Úrad špeciálnej prokuratúry dnes odmieta bližšie informovať, v akom stave je vyšetrovanie. "Vyšetrovanie plynule pokračuje, preto sa nebudeme v súčasnosti k trestnej veci podrobnejšie vyjadrovať," odkázala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Zverejniť nechcú ani údaj o počte vedených trestných stíhaní.


Podozrenia z vydierania sa nepotvrdili

Doteraz zazneli v národnej rade tri správy o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila. V tej poslednej z jesene minulého roku špeciálny prokurátor Dušan Kováčik konštatoval, že sa zatiaľ nepodarilo získať také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné obviniť konkrétnu osobu.

Kováčik zároveň v správe uviedol, že vyšetrovatelia počas leta 2013 začali trestné stíhanie pre korupciu, pre ktoré požiadali o pomoc Fond národného majetku. V súvislosti s kauzou mala polícia rozpracované viaceré trestné stíhania, niektoré medzičasom zrušili. Nepotvrdili sa napríklad podozrenia z vydierania pri privatizácii bratislavského letiska či korupcia pri hlasovaní o tzv. Zajacových zákonoch.


Obvinenia voči Ruskovi i notárke zrušili

Doteraz boli v rámci kauzy Gorila obvinení istý čas dvaja ľudia. Notárku D. N. pôvodne obvinil vyšetrovací tím kauzy Gorila pre podozrenie, že podvodne vydržala pozemok pod domom bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Obvinenie voči notárke zrušila generálna prokuratúra v lete 2012. Druhým obvineným bol exminister hospodárstva Pavol Rusko, ktorého istý čas stíhali za to, že mal údajne podiel na nevýhodnej privatizácii Paroplynového cyklu. Obvinenie voči Ruskovi zrušili na jar 2012.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne uskutočnila, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety