Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenský vládny špeciál má poruchu, opravia ho v Samare

Autor: SITA, 21. decembra 2014 15:24
Štát musí dočasne vydržať bez veľkého lietadla. Chýbajúci Tupolev 154 M, by nemal skomplikovať situáciu prezidentovi ani premiérovi.
Tupolev TU-154 Vládny špeciál Tupolev TU-154 bude mať štát k dispozícii opäť vo februári. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Štát bude musieť vydržať minimálne do februára bez vládneho špeciálu - lietadla Tupolev 154. Dlhšie cesty, ktoré sa nedajú absolvovať menším lietadlom Jak 40, si musí napríklad úrad vlády či Kancelária prezidenta SR zabezpečiť po vlastnej linke, napríklad komerčným letom. Letka ministerstva vnútra momentálne nemá funkčné veľké lietadlo.

Vládny špeciál TU 154 M má poruchu, ktorá si vyžaduje opravu v ruskej Samare. K dispozícii nebude minimálne do februára. "Oznámili nám, že skôr ako na konci januára ho opravovať nebudú," povedal začiatkom decembra minister Kaliňák pre agentúru SITA. Na bratislavskom letisku sú tak pre ústavných činiteľov či iné úlohy štátu pripravené len dva menšie stroje Jak 40.


Kiskovi ani Ficovi chýbajúce lietadlo neskomplikuje situáciu

Chýbajúce veľké lietadlo by nemalo skomplikovať situáciu prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý by v januári nemal absolvovať žiadnu zahraničnú cestu.

Rovnako by problém nemal vzniknúť ani členom parlamentu. "Kancelária Národnej rady SR má zazmluvneného dodávateľa na letenky a cestovné lístky a aj v súčasnosti bežne a najčastejšie využíva lety komerčných spoločností," uviedol Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie národnej rady.

Lietadlo by nemalo výrazne chýbať ani premiérovi Robertovi Ficovi. "Na vzdialenejšie medzikontinentálne lety sa štandardne využívajú služby komerčných spoločností, ktoré sú v tomto prípade ekonomickejším riešením," uviedli z tlačového a informačného odboru úradu vlády.


Lietadlá nám núkajú Rakúšania aj Švajčiari

Ministerstvo vnútra má na stole viaceré ponuky na obmenu lietadiel. Rakúska letecká spoločnosť ponúka rezortu dve stredne veľké lietadlá Fokker za naše dva menšie stroje Jak 40. Slovensko by v tomto prípade muselo doplatiť 7,5 milióna eur. Ďalšia ponuka je zo Švajčiarska, ktoré nám ponúka airbus strednej kategórie.

Podľa Kaliňáka je to flexibilné lietadlo, keďže má meniteľný interiér na rôzne typy prepráv. Airbus by však stál podstatne viac ako sedem miliónov. Ministerstvo má tiež možnosť kúpiť leteckú sanitku s dvoma lôžkami, ponuka prišla z USA. Podpredseda vlády Kaliňák však obmenu či nákup lietadla podmieňuje politickou dohodou naprieč politickými stranami

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety