Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci cez Vianoce prispievajú na charitu menej

Autor: SITA, 23. decembra 2014 06:51
Počas Vianoc sa rozhodne prispieť na charitu približne 46 percent Slovákov. V priebehu roka tak urobí až približne 56 percent opýtaných.
peniaze, euro, zobrak, bezdomovec, mince Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) - Slováci počas vianočných sviatkov prispievajú na charitu menej ako počas roka. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý pre spoločnosť PROFI CREDIT Slovakia robila na vzorke štyritisíc respondentov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Bulharska agentúra Ipsos.

Ako vyplynulo z prieskumu, počas Vianoc sa rozhodne prispieť na charitu približne 46 percent Slovákov. V priebehu roka tak urobí až približne 56 percent opýtaných.


Podobne sú na tom aj Česi

Počas Vianoc na charitu prispieva približne 40 percent Čechov, zatiaľ čo počas zvyšku roku až 61 percent. Poliaci a Bulhari sú podľa prieskumu štedrejší. Bez ohľadu na sviatky prispievajú na charitu až tri štvrtiny z nich. "Vo všeobecnosti platí, že ak sa už rozhodneme vzdať zarobených peňazí a podať pomocnú ruku, urobíme tak najmä kvôli deťom," povedal marketingový riaditeľ spoločnosti PROFI CREDIT Slovakia Richard Lörincz.

"Pre pomoc najmenším sa rozhodne až 81 percent Slovákov, 70 percent Čechov, 79 percent Bulharov a 68 percent Poliakov". Druhou najčastejšie obdarovanou skupinou sú podľa neho seniori, nasledujú zvieratá a najmenej respondentov lákajú zbierky spojené s pomocou životnému prostrediu.


Slováci volia najmenej náročný spôsob pomoci

Spolu s Bulharmi uprednostňujú Slováci najmenej náročný spôsob pomoci, a to formou darcovských SMS. Takzvané DMS posiela 42 percent Slovákov a 46 percent Bulharov. Česi skôr pošlú finančný príspevok priamo na účet konkrétnej dobročinnej organizácie. Podľa prieskumu ich tak robí 32 percent.

Poliaci zase najradšej kúpia a následne darujú konkrétny produkt. Podľa prieskumu tento spôsob preferuje 39 percent z nich. Väčšina Slovákov dá v priemere na charitu do 10 eur. Len sedem Slovákov zo sto siahne do peňaženky hlbšie a na charitu daruje viac ako 20 eur. Najštedrejší sú v tomto smere Bulhari, z ktorých rovnakú sumu daruje približne každý tretí človek.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety