Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Takmer polovica volaní na číslo 112 bola tento rok falošná

Autor: SITA, 26. decembra 2014 07:11
Za zneužitie 112-ky hrozí pokuta do 1659 eur. V minulosti bol počet falošných hovorov oveľa vyšší, dosahoval aj 80 percent.
telefón Väčšinou vytočí linku 112 človek, ktorý si ju pomýlil s informáciami alebo deti, ktoré sa hrajú s mobilným telefónom rodičov. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) - Na tiesňovú linku 112 prijali za prvých desať mesiacov tohto roka takmer 1,2 milióna volaní. "Z toho bolo zhruba 43 percent neopodstatnených," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

V praxi to znamená, že väčšinou vytočí linku človek, ktorý si ju pomýlil s informáciami alebo deti, ktoré sa hrajú s mobilným telefónom rodičov. "S rozmachom mobilných technológií zaznamenávame aj prípady, kedy sa ľuďom omylom podarí vo vrecku vytočiť tiesňovú linku prostredníctvom mobilného telefónu s tlačidlom so špeciálnou skratkou na linku 112," dodal Lazarov.

V minulosti bol počet falošných hovorov oveľa vyšší, dosahoval aj 80 percent. Zmena prišla najmä po lete 2011, keď zaviedli oznamy pred hovory. Za zneužitie 112-ky hrozí pokuta do 1659 eur. Ak niekto na číslo 112 oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu väzenie na jeden až päť rokov.

Číslo 112 slúži na privolanie zložiek integrovaného záchranného systému v tiesni, ako sú napríklad hasiči, záchranná zdravotná služba, polícia či horskí záchranári. Volať naň možno bezplatne 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu – pevnej linky, mobilu či telefónneho automatu.

Výhodou oproti národným číslam tiesňového volania (150,155,158) je existencia lokalizácie volajúceho a možnosť volať z mobilu aj bez SIM karty a taktiež v prípade, ak mobilný užívateľ je mimo pokrytia mobilnou sieťou. Číslo 112 funguje na Slovensku od júla 2003.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety